Polsko zmírnilo sporný zákon o holokaustu, vězení se škrtá

Varšava - Kontroverzní polský zákon, který trestá výroky o spoluúčasti Polska na nacistických zločinech vůči Židům, se zmírní.Obě komory polského parlamentu dnes schválily změny kontroverzního zákona, který dosud umožňoval trestat až vězením slova o polské spoluúčasti na nacistických zločinech vůči Židům.

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki nečekaně požádal parlament o zmírnění zákona dnes ráno. Tresty vězení podle schválených úprav v zákoně nebudou. Novelizovaný normativní akt už podepsal prezident Andrzej Duda. Zákon platící od 1. března v původní podobě vyvolal značnou nevoli Izraele a Spojených států. Nejnovější polský krok Jeruzalém přivítal.

Zákon, který platí od letošního března, původně trestal pokutou nebo až třemi roky vězení používání slova "polský" ve spojení s nacistickými zločiny a holokaustem. Normě, kterou v únoru podepsal prezident Andrzej Duda, ale kritici vyčítali, že brání v hledání historické pravdy a že znemožní diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci.

Polská konzervativní vláda tvrdí, že cílem zákona bylo pouze zabránit poškozování dobrého jména země. Podnětem k přijetí zákona bylo používání geografického označení "polský" i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Morawiecki dnes vládní návrh na změnu bránil s tím, že "Polsko bude nadále bojovat za hledání pravdy", co se týče holokaustu. "Ti, kdo tvrdí, že Polsko je zodpovědné za zločiny druhé světové války, si zaslouží trest," řekl Morawiecki v parlamentu. Dodal ale, že je třeba jednat "v mezinárodním kontextu".

Změnu ocenil i Jeruzalém. "Potěšilo mne, že polská vláda, parlament... a polský prezident rozhodli o zrušení odstavců..., které vyvolaly bouři a zděšení v Izraeli a v mezinárodním společenství," řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Je zřejmé, že holokaust byl bezprecedentní zločin, který spáchalo nacistické Německo na židovském národě, a to i na Polácích židovského původu," dodal.

Netanjahu a Morawiecki dnes večer také ve svých zemích přečetli společné prohlášení. "Myslíme si, že existuje společná odpovědnost vést svobodný výzkum, podporovat porozumění a zachovat vzpomínku na historii holokaustu," uvádí se v textu. "Vždy jsme souhlasili s tím, že termín 'polské koncentrační tábory/tábory smrti' je očividně chybný a snižuje odpovědnost Němců za zřízení těchto táborů," uvádí se v dokumentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama