Němci už mají Merkelové dost? Průzkum ukázal, že je to s ní opravdu zlé. Strach mají i další politici

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová se ve čtvrtek vydá do Bruselu, aby se pokusila uzavřít dohodu o migraci, která by zachránila její vládu. Na domácí straně to ale pro ni kvůli vzpouře bavorské sesterské strany CSU zatím příliš dobře nevypadá.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Angela Merkelová

Hádky týkající se přistěhovalců si vybírají svou daň na obou zúčastněných stranách - tedy CDU a CSU. V průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil časopis Der Spiegel, pouze 29,8% dotázaných Němců uvedlo, že by teď volilo konzervativní CDU-CSU.

Pokles v průzkumech pod psychologicky významnou 30procentní hranici je podle serveru Deutsche Welle dalším důkazem toho, že hádky mezi CDU Angely Merkelové a její bavorskou sesterskou stranou CSU kvůli migrační politice ubližují konzervativnímu bloku jako celku. CSU by v současné době získala pouhých 40 procent hlasů. Strana si však chce v říjových regionálních bavorských volbách usilovat o zachování absolutní většiny.

CSU v čele s ministrem vnitra a předsedou strany Horstem Seehoferem trvá na tom, že Německo by mělo vracet žadatele o azyl registrované v jiných zemích EU přímo z hranic. Merkelová tvrdí, že to porušuje zásadu volného pohybu EU a snaží se o celoevropské a mnohostranné řešení. Seehofer a CSU hrozí, že zavede hraniční kontroly proti vůli Merkelové, pokud ve čtvrtek v Bruselu nedosáhne uspokojivé dohody s ostatními členskými státy EU.

Ve snaze zmírnit konflikt se vůdci koalice CDU/CSU se v úterý večer sešli na asi čtyřhodinové schůzi se sociálními demokraty (SPD). V oblasti migrační politiky však nedošlo k žádnému průlomu. Rozhovory byly „vážné", ale přinesly „žádné výsledky", oznámila předsedkyně SPD Andrea Nahlesová ve středu ráno. Nahlesová označila vládu za „neuspokojivou" a dodala: „Nevíme, jak skončí tento týden."

Místní vůdce CSU Alexander Dobrindt řekl německé televizi, že situace je „napjatá" a debaty se vedly „mezi CDU a CSU a méně s SPD". Vedoucí poslaneckého klubu CDU Volker Kauder byl mírně optimističtější a řekl: „Pokud mluvíme o tom, jak budou věci pokračovat, existuje důvod doufat, že to bude mít nějaký výsledek."

Výsledky summitu v Bruselu tak mohou určit osud nejen řady uprchlíků v Evropě, ale také vlády Angely Merkelové. Kancléřka potřebuje hlasy CSU, aby si udržela těsnou parlamentní většinu. Pokud dojde k ukončení spolupráce mezi CDU a CSU, musela by Merkelová hledat nového koaličního partnera nebo riskovat, že jako kancléřka skončí.

Ze sporů nejvíce těží krajně pravicová populistická strana Alternativa pro Německo (AfD), kterou by v tuto chvíli volilo 16 procent. „My, AfD, z toho můžeme profitovat," uznává spolupředseda AfD Jörg Meuthen. „Ale to, co se děje, je pro naši zemi tragédie,“ dodal.

Ostatní opoziční strany obviňují Seehofera a CSU, že jejich motivací jsou v tuto chvíli říjnové volby a ne blaho národa. „CSU se chová nezodpovědně, když Německo žene do vládní krize," uvedla pro Deutche Welle zástupkyně zelených Franziska Brantnerová. „Je to smutné, že v tak těžkých časech regionální strana kvůli hlasům paralyzuje celou Evropu."

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama