OPCW bude moci určovat viníka chemických útoků, Rusko zuří a mluví o potápějící se lodi

Haag - Členské státy dnes schválily posílení pravomocí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mezinárodní organizace se sídlem v Haagu bude moci označovat viníky chemických útoků. Zprávu přinesla agentura Reuters. Do listopadu 2017 určoval vinu za chemický útok společný výbor OSN a OPCW. Mandát tohoto výboru nebyl ale na základě ruského veta v Radě bezpečnosti OSN prodloužen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Chemické zbraně

OPCW dosud mohla informovat jen o tom, kdy a kde k útoku došlo, vinu za použití chemických zbraní ale nikomu připisovat nemohla. Pro návrh, který předložila Británie, hlasovalo 82 členských států, 24 jich bylo proti. Ke schválení změny pravomocí organizace byla potřebná dvoutřetinová většina.

Podporu měl britský text od počátku od tří desítek států včetně Spojených států i zemí Evropské unie, proti jeho přijetí se stavěly především Rusko, Sýrie či Írán, které tvrdily, že pravomoc určovat viníka naruší nezávislý charakter organizace.

Česko na setkání zastupoval náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek, jenž před hlasováním podpořil vytvoření mechanismu, který by OPCW umožnil identifikovat osoby odpovědné za použití chemických zbraní.

Podle britského vyslance při OPCW Petera Wilsona bude nyní moci organizace říct nejen to, "kdy byly chemické zbraně použity, ale také kým". "Zdrcující většina ve prospěch obnovení tabu vůči chemickým zbraním," napsal Wilson na twitteru.

"OPCW je Titanic, do kterého teče a který se začal potápět," reagoval náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov. Podle něj je nyní zpochybněna budoucnost celé organizace. "Mnoho zemí, které hlasovaly proti opatření, začíná uvažovat o tom, jak bude organizace fungovat v budoucnu," řekl Kalamanov.

Británie se rozhodla navrhnout posílení pravomocí OPCW v souvislosti s nedávnými chemickými útoky v Sýrii, ale také s březnovým útokem na bývalého dvojitého britsko-ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama