OPCW bude moci určovat viníka chemických útoků, Rusko zuří a mluví o potápějící se lodi

Haag - Členské státy dnes schválily posílení pravomocí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mezinárodní organizace se sídlem v Haagu bude moci označovat viníky chemických útoků. Zprávu přinesla agentura Reuters. Do listopadu 2017 určoval vinu za chemický útok společný výbor OSN a OPCW. Mandát tohoto výboru nebyl ale na základě ruského veta v Radě bezpečnosti OSN prodloužen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Chemické zbraně

OPCW dosud mohla informovat jen o tom, kdy a kde k útoku došlo, vinu za použití chemických zbraní ale nikomu připisovat nemohla. Pro návrh, který předložila Británie, hlasovalo 82 členských států, 24 jich bylo proti. Ke schválení změny pravomocí organizace byla potřebná dvoutřetinová většina.

Podporu měl britský text od počátku od tří desítek států včetně Spojených států i zemí Evropské unie, proti jeho přijetí se stavěly především Rusko, Sýrie či Írán, které tvrdily, že pravomoc určovat viníka naruší nezávislý charakter organizace.

Česko na setkání zastupoval náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek, jenž před hlasováním podpořil vytvoření mechanismu, který by OPCW umožnil identifikovat osoby odpovědné za použití chemických zbraní.

Podle britského vyslance při OPCW Petera Wilsona bude nyní moci organizace říct nejen to, "kdy byly chemické zbraně použity, ale také kým". "Zdrcující většina ve prospěch obnovení tabu vůči chemickým zbraním," napsal Wilson na twitteru.

"OPCW je Titanic, do kterého teče a který se začal potápět," reagoval náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov. Podle něj je nyní zpochybněna budoucnost celé organizace. "Mnoho zemí, které hlasovaly proti opatření, začíná uvažovat o tom, jak bude organizace fungovat v budoucnu," řekl Kalamanov.

Británie se rozhodla navrhnout posílení pravomocí OPCW v souvislosti s nedávnými chemickými útoky v Sýrii, ale také s březnovým útokem na bývalého dvojitého britsko-ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama