Loď Lifeline s 230 uprchlíky zakotvila na Maltě, migranty si rozdělí země EU

Valletta - Plavidlo německé nevládní organizace Lifeline se zhruba 230 migranty, kteří byli zachráněni před týdnem u libyjských břehů, dorazilo dnes večer na Maltu. Tamní premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že migranty si rozdělí osm zemí Evropské unie. 

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Jak informovala agentura AFP, plavidlo zakotvilo v přístavu maltské metropole Valletty. Na místě je očekával velký počet policistů, zdravotníků a úředníků. Migranti se podrobí vstupním pohovorům a lékařskému vyšetření.

Podle maltského tisku si migranty rozdělí Malta, Francie, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Irsko, Nizozemsko a Belgie. Muscat také oznámil, že Malta loď zabaví a zahájí vyšetřování.

Premiér Malty zdůraznil, že dohoda zemí EU platí jen pro tento jeden případ, a upozornil, že zatím není stanoveno, kolik běženců která země přijme. To se podle něj domluví, až budou migranti zaregistrováni. Pak mohou také podat žádost o azyl. Pokud jeho podmínkám nevyhoví, budou deportováni do země původu.

Středomořské země se o přijetí migrantů z lodi Lifeline dohadovaly skoro týden, přijmout je předtím odmítla Itálie, kam měla loď plující zřejmě pod nizozemskou vlajkou namířeno.mItalská vláda loď nechtěla přijmout s tím, že její posádku už předem varovala, aby migranty nenaloďovala.

Posádku plavidla, které má podle tisku kapacitu jen asi 50 osob, italská pobřežní stráž informovala, že pro migranty přijede libyjská pobřežní stráž. Také úřad maltského premiéra v úterý v prohlášení uvedl, že za situaci migrantů na lodi Lifeline je zodpovědný její kapitán, protože ignoroval pokyny Itálie, které byly v souladu s mezinárodním právem.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama