Loď Lifeline s 230 uprchlíky zakotvila na Maltě, migranty si rozdělí země EU

Valletta - Plavidlo německé nevládní organizace Lifeline se zhruba 230 migranty, kteří byli zachráněni před týdnem u libyjských břehů, dorazilo dnes večer na Maltu. Tamní premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že migranty si rozdělí osm zemí Evropské unie. 

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky

Jak informovala agentura AFP, plavidlo zakotvilo v přístavu maltské metropole Valletty. Na místě je očekával velký počet policistů, zdravotníků a úředníků. Migranti se podrobí vstupním pohovorům a lékařskému vyšetření.

Podle maltského tisku si migranty rozdělí Malta, Francie, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Irsko, Nizozemsko a Belgie. Muscat také oznámil, že Malta loď zabaví a zahájí vyšetřování.

Premiér Malty zdůraznil, že dohoda zemí EU platí jen pro tento jeden případ, a upozornil, že zatím není stanoveno, kolik běženců která země přijme. To se podle něj domluví, až budou migranti zaregistrováni. Pak mohou také podat žádost o azyl. Pokud jeho podmínkám nevyhoví, budou deportováni do země původu.

Středomořské země se o přijetí migrantů z lodi Lifeline dohadovaly skoro týden, přijmout je předtím odmítla Itálie, kam měla loď plující zřejmě pod nizozemskou vlajkou namířeno.mItalská vláda loď nechtěla přijmout s tím, že její posádku už předem varovala, aby migranty nenaloďovala.

Posádku plavidla, které má podle tisku kapacitu jen asi 50 osob, italská pobřežní stráž informovala, že pro migranty přijede libyjská pobřežní stráž. Také úřad maltského premiéra v úterý v prohlášení uvedl, že za situaci migrantů na lodi Lifeline je zodpovědný její kapitán, protože ignoroval pokyny Itálie, které byly v souladu s mezinárodním právem.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český řidič vjel v Irsku do sekáčů trávy, jednoho zabil. Soud vynesl trest

23.02.2019 09:49 Soud v Irsku potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015…

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama