Řecko-německá dohoda o uprchlících? Tsipras se postavil za Merkelovou

Berlín/Atény - Kancléřka Angela Merkelová našla při řešení migrační krize spojence v řeckém premiérovi. Alexis Tsipras je ochoten uzavřít s Německem dvoustrannou dohodu o zpětném přebírání migrantů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Alexis Tsipras

Tsipras v interview pro list The Financial Times (FT) uvedl, že je otevřený možnosti uzavřít s Berlínem speciální dohodu týkající se zamezení "druhotných pohybů" uprchlíků, kteří přijíždějí na jižní hranice unie a pak se pohybují dál po území evropského bloku.

Merkelová (CDU) je na domácí politické scéně pod tlakem koaličního partnera CSU a jejího lídra Horsta Seehofera, který ve spolkové vládě zastává post ministra vnitra. 

Zatímco Seehofer chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranice, kancléřka to odmítá a chce najít společné evropské řešení. Obává se totiž dominového efektu a zániku Schengenu.

Tsipras pro FT řekl, že by mu návraty migrantů z německých hranic nevadily, pokud by věc vyslala zároveň signál převáděčům, že se Evropa migračními toky zabývá. Dle řeckého premiéra už není funkční dublinský systém, podle kterého unie určuje, kdo má odpovědnost za uprchlíka a za vyřizování jeho žádosti o azyl.

Dnes začne v Bruselu oficiální summit EU, je už druhým jednáním významných unijních činitelů o migraci za posledních pět dní. Nedělní "minisummit" lídrů 16 unijních zemí Merkelové pomoc ze strany jejích partnerů nepřinesla. Kancléřka po jednání pouze uvedla, že si uprchlíci nebudou vybírat, v které zemi EU požádají o azyl. Itálie předložila návrh, podle kterého by si každý stát unie sám nastavil kvóty na přijímání uprchlíků. Pokud by to neučinil, hrozil by mu finanční postih. Proti tomuto, ale i jiným podobným návrhům jsou země V4, mezi které patří i Česko.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné vydávání pasů Maďarům? Ukrajina je pobouřena, hrozí konflikt

20.09.2018 15:00 Aktualizováno Kyjev - Maďarsko začalo na svém konzulátu v zakarpatském městě Berehove vydávat ukrajinským občanům…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama