Zánik internetu kvůli směrnici EU? Dezinformace, která zavání strašením, ohradili se vydavatelé

Brusel/Praha - Před pár dny se v médiích objevila informace, že nová směrnice EU o autorském právu povede k zániku internetu. Vydavatelé se dnes proti takovým tvrzením ohradili. Podle nich jde o dezinformace, které zavání strašením.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Návrh směrnice, který kromě jiného dává vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty jako Google nebo Facebook, prošel minulý týden výborem pro právní záležitosti Evropského parlamentu. Europoslanci by ho měli schvalovat příští čtvrtek 5. července.

Podle české Unie vydavatelů velcí internetoví hráči vydělávají na kvalitním obsahu vydavatelských domů a přitom se s nimi o své zisky nikterak nedělí. Podle největší tuzemské internetové firmy Seznam.cz povede směrnice k omezení přístupu ke zpravodajskému obsahu a k ohrožení fungování některých internetových služeb, například úložišť.

Návrh směrnice, který Evropská komise předložila už v roce 2016, dává vydavatelům ochranu jejich děl podobnou té, jakou mají na internetu hudebníci nebo filmaři. Europarlament by měl nyní odsouhlasit svou pozici k nové normě jako celku, teprve poté začnou vyjednávání s členskými státy o její konečné podobě.

"Probíhá cynická kampaň technologických společností, které zaplavují internetové schránky europoslanců strašením, že směrnice o autorském právu bude znamenat konec internetu," uvedla lobbistická skupina Impala, která zastupuje mimo jiné nezávislé hudební vydavatele. "Uvědomte si, prosím, že jde již o 20. výročí jejich prvního tvrzení, že normy o autorských právech položí internet. A nikdy se to nestalo," dodala.

Klíčový článek návrhu je zejména ten, podle kterého mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za užití jimi vlastněného obsahu na internetu. Dosud totiž většina příjmů ze související reklamy putuje k technologickým firmám, jako je právě Google, Facebook či Twitter.

Podle české Unie vydavatelů má nová směrnice vytvořit legální prostor, aby vydavatelé mohli podnikat kroky k ochraně svých práv v digitálním prostředí, zejména prosazovat svoje práva v případě digitálních platforem, které na základě využívání obsahu vytvořeného vydavateli provozují některé své služby, z nichž získávají ohromné finanční prostředky.

"Vzhledem k dominaci těchto platforem dochází k pokřivení mediálního trhu a prostředky, které provozovatelé platforem získávají, se nedostávají zvláště při produkování kvalitního profesionálního obsahu produkovaného vydavateli tisku," uvedl ředitel unie Václav Mach. "Přitom tento obsah na jedné straně poskytuje pravdivé, rozmanité, pluralitní informace, které jsou nezbytné pro formování názorů evropských obyvatel a udržování demokratických hodnot. Na druhé straně tento kvalitní obsah umožňuje, aby fungovaly služby, které jej masově bezplatně využívají ke svým komerčním účelům," uvedl Mach.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské liberály povede do eurovoleb 7 lidí. Zástupce ANO mezi nimi chybí

21.03.2019 19:06 Evropští liberálové nevyšlou jako jiné politické skupiny do květnových voleb do Evropského…

Únosce italského školního autobusu promluvil. Děti chtěl použít jako štít

21.03.2019 19:00 Italský řidič původem ze Senegalu, který ve středu u Milána unesl autobus s 51 dětmi a později ho…

EU má údajně jasno. Británii schválí dočasný odklad brexitu

21.03.2019 18:34 Aktualizováno Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí Evropské unie by dnes měli rozhodnout, že umožní odklad…

Tři roky od dohody mezi EU a Tureckem: 12 tisíc uprchlíků je zadržováno v…

21.03.2019 18:25 Už tři roky platí dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o migraci. Za tu dobu uvěznila tisíce mužů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama