Babiš chce do závěrů summitu EU prosadit zmínku o reverse charge

Brusel - Zmínku o možnosti používat k boji proti daňovým únikům na dani z přidané hodnoty (DPH) systém přenesené daňové povinnosti, označovaný jako reverse charge, chce do závěrů dnešního summitu Evropské unie prosadit Česká republika. Evropská komise však chce nynější prozatímní systém DPH, který platí už roky, nahradit zcela novým řešením. I proto požadavek Česka některé země unie vnímají jako nesystémové řešení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská unie, ilustrační foto

Novinářům to na okraj jednání unijních špiček v Bruselu řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Premiér Andrej Babiš, který Českou republiku na summitu zastupuje, dlouhodobě velmi stojí o to, aby země mohla systém používat obecně. Evropská komise tuto možnost navrhla už koncem roku 2016, poté, co na ni Babiš tlačil ještě jako ministr financí.

Návrh byl několikrát upravován, v nynější podobě by umožnil zavést plošný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH na dodávku zboží a služeb překračující hodnotu 10.000 eur (přes 250.000 Kč).

Ministři financí se ale naposledy před měsícem na podpoře návrhu neshodli, věc už podruhé vetovala Francie. Česká republika na oplátku blokuje pro Paříž důležitý návrh možnosti přesunu elektronických publikací do nižší sazby daně.

Stávající návrh závěrů dnešní schůzky, tak jak jej pro premiéry a prezidenty připravili diplomaté, hovoří o tom, že mají „pokračovat práce na efektivnějším výběru DPH". Zmiňují navíc potřebu upravit unijní daňová pravidla a systémy pro digitální věk.

Babiš podle Chmelaře o reverse charge hovořil s dalšími státy V4, které budou podporovat konkrétnější znění v rámci závěrů Evropské rady. Výsledkem by mělo být "popohnání" rozhovorů na radě ministrů financí. O daňových otázkách rozhodují unijní státy jednomyslně. Členem V4 je vedle Česka ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Evropská komise chce nynější prozatímní systém DPH, který platí už roky, nahradit zcela novým řešením. I proto požadavek Česka na obecnou reverse charge vnímají některé země unie jako nesystémové řešení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 16:00 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Konec Evropy? Brusel podporuje přistěhovatelství, zlobí se Orbán

22.02.2019 15:59 Volby do Evropského parlamentu jsou podle maďarského premiéra Viktora Orbána důležitým okamžikem,…

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama