Víza do Velké Británie? Brexit může postavit Brity na úroveň Ugandy nebo Uzbekistánu

Londýn/Brusel - Vystoupení Velké Británie z EU, neboli brexit, už pomalu a jistě klepe na dveře, a v posledních dnech se opět vedou debaty na téma vztahů mezi Bruselem a Londýnem. Evropská komise momentálně koketuje s myšlenkou, že by se mezi EU a Británií mohla obnovit vízová povinnost, a že by britští občané potřebovali při cestování do EU vstupní vízum. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Brexit, ilustrační foto

Návrh na obnovení vízové povinnosti s Velkou Británií je jenom zlomek všech pozměňovacích návrhů k zákonům a regulacím souvisejících s brexitem, které předložil generální tajemník Evropské komise Martin Selmayr europoslancům, konkrétně výboru řešícím postavení Velké Británie po opuštění EU. 

Zda budou muset britští občané cestující do EU skutečně žádat o vízum, či nikoliv, však nelze v současné době ani potvrdit, ani vyvrátit. Vše závisí na europoslancích a například Selmayr jasně deklaroval, že je třeba především zachovat dobré vztahy mezi Londýnem a zbývajícími 27 členskými zeměmi, zejména pokud jde o obchod a investice.

K výraznému zhoršení britsko-evropských vztahů by mohlo dojít buď v březnu 2019, kdy bude uskutečněn brexit, nebo v lednu 2021, kdy vyprší přechodná lhůta spočívající ve faktické existenci Velké Británie mimo unii se zachovaným přístupem k volnému trhu, celní unii a dalším výdobytkům členství v EU. 

Pokud jde o vízovou politiku, tak vztahy mezi EU a třetími zeměmi lze upravit dvěma způsoby, a to buď vízovým, nebo bezvízovým stykem. Bezvízový styk má EU například s Ukrajinou, Švýcarskem a zeměmi EHS (Norsko, Island, Lichtenštejnsko) a dalšími. I z tohoto důvodu by se dalo očekávat, že si EU s Velkou Británií upraví své vztahy podobným způsobem. Pro obě strany by vízová povinnost pravděpodobně nebyla nijak výhodná, protože by spíš vedla k izolaci

Zastánci brexitu: Víza nehrozí

Možnost zavedení víz téměř zcela vyloučil například britský konzervativní poslanec David Jones, podporující brexit, podle něhož by uvalení víz bylo nejradikálnějším, téměř nerealistickým, opatřením. Podle Jonese většina třetích zemí s EU vízovou povinnost nemá a vzhledem k historickým vazbám, jež si s Velkou Británií utvořila, by takový krok nikomu neprospíval.

Nicméně, jak už bylo uvedeno, konečně rozhodnutí neleží napouze britských poslancích, nýbrž na orgánech EU, které stále vyjednávání s Londýnem ohledně budoucího postavení Velké Británie. Podle Selmayrova není cílem dokumentu faktické uvalení víz, nýbrž politická diskuze na toto téma. 

V případě, že by po brexitu, respektive po skončení přechodného období, kdy bude mít Velká Británie faktické postavení členské země, ačkoliv bude de jure už třetí zemí, došlo k zavedení vízové povinnosti, zařadila by se Velká Británie mezi země, jako jsou například Uganda, nebo Uzbekistán. I z tohoto důvodu se zřejmě Jones i jiní politici domnívají, že by takový přístup nebyl dobrý. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné vydávání pasů Maďarům? Ukrajina je pobouřena, hrozí konflikt

20.09.2018 15:00 Aktualizováno Kyjev - Maďarsko začalo na svém konzulátu v zakarpatském městě Berehove vydávat ukrajinským občanům…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama