Vyloďovací hotspoty pro migranty? Dohodnout se musí celé Středomoří, apelují organizace

Brusel - Země EU v noci na dnešek schválily změnu politiky vůči uprchlíkům. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v reakci uvedly, že by se všechny státy Středomoří, nejen země EU, měly domluvit na zajištění toho, aby se migranti zachránění v mezinárodních vodách dostali zpět na pobřeží rychle, bezpečně a při respektování lidských práv.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Podle závěrů summitu mají vzniknout střediska, kde by byli zachránění migranti bezpečně vyloďováni a kde by se následně rychle rozhodlo, zda konkrétní osoby mají nárok na azyl v unii.

EU chce přitom tato střediska vytvořit v těsné spolupráci právě s UNHCR a IOM a při plném respektování mezinárodního práva. Státy by si ty migranty, kteří nárok na azyl mít budou, rozebíraly dobrovolně. 

Podle IOM a UNHCR nesmí být přijímání lidí zachráněných na moři odpovědností jen jedné země nebo regionálního uskupení. "Mělo by se jednat o sdílenou odpovědnost v celém Středomoří, s plným respektováním bezpečnosti a důstojnosti lidí," podotkly organizace. Zdůraznily, že nyní je migrantů výrazně méně a naprostá většina z nich nemá nárok na mezinárodní ochranu.

Skutečně funkční mechanismus by podle IOM a UNHCR měl mít několik cílů. Majitelé komerčních plavidel musí mít jistotu, že budou moci zase rychle a bezpečně vysadit zachráněné migranty, musí být posíleny schopnosti pobřežních stráží středomořských zemí vyhledávat a zachraňovat lidi v nesnázích, lidé musí být z lodí vysazování za mezinárodní koordinace rychle, v bezpečných přístavech, v souladu se zavedenou praxí a námořním právem a při zajištění lidských práv i následné možnosti požádat o azyl. A státy celé oblasti mají podle IOM a UNHCR výrazně zvýšit své snahy v boji proti pašování lidí a úsilí o stíhání a trestání těch, kteří se takového pašování dopouštějí.

"Dohoda na summitu je ta snazší část ve srovnání s tím, co nás čeká, až ji začneme prosazovat přímo na místě," prohlásil dnes po skončení summitu předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je ale dohoda krokem správným směrem, který zlepší kontrolu vnější hranice EU a řeší také otázku následných přesunů migrantů mezi státy unie.

Tusk vypočetl tři základní prvky noční dohody, které má za důležité, tedy "vyloďovací" střediska mimo Evropu, specializovaný finanční nástroj v příštím dlouhodobém rozpočtu EU určený pro tuto problematiku a také posílení unijní podpory libyjské pobřežní stráže.

"Vyslali jsme jednoznačnou zprávu všem lodím působícím ve Středozemním moři, včetně těch, které patří nevládním organizacím, že musí respektovat zákony a nesmí bránit činnosti libyjské pobřežní stráže," uvedl Tusk.

Významnou částí kompromisu je podle Tuska francouzko-italský návrh na "kontrolovaná centra" na území EU v těch zemích, které se pro jejich vybudování rozhodnout. Také v nich by mělo být rychle rozhodnuto, kteří z migrantů zachráněných ve Středomoří mají nárok na azyl a kdo patří mezi většinu, která se bude muset urychleně vrátit domů.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama