Rakousko uznalo existenci třetího pohlaví

Vídeň - Rakousko se stalo další zemí, které uznává třetí pohlaví. Ústavní soud dnes konstatoval, že lidé, jejichž pohlaví není jednoznačně mužské nebo ženské, mají právo tuto skutečnost uvést v matrice a v oficiálních dokumentech.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Ústavní soud se zastal člověka, jenž se neúspěšně dožadoval možnosti uvádět v kolonce "pohlaví" slova jako "inter" nebo podobné výrazy.

Stávající zákony není třeba měnit. Ukládají sice povinnost uvádět pohlaví v matrice či dokladech, ale neomezují možnosti na mužské a ženské pohlaví. Také ale neříkají, jak označovat alternativní možnosti. Ústavní soud nyní vyložil, že je možné se uchýlit k užívaným výrazům jako jsou "inter" (mezi), "divers" (jiné) nebo "nejednoznačné".

V sousedním Německu ústavní soud už loni v listopadu rozhodl, že lidem musí být umožněno uvádět v oficiálních záznamech i jiné než mužské a ženské pohlaví. Soud vyzval, aby zákonodárci umožnili zavedení třetího pohlaví v úředních dokumentech. V současnosti je v Německu možné zaznamenat při narození dítěte jako pohlaví buď mužské, nebo ženské. Je však také možné kolonku nechat nevyplněnou.

Francouzský nejvyšší soud loni v květnu naopak třetí pohlaví uznat odmítl. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama