Rakousko uznalo existenci třetího pohlaví

Vídeň - Rakousko se stalo další zemí, které uznává třetí pohlaví. Ústavní soud dnes konstatoval, že lidé, jejichž pohlaví není jednoznačně mužské nebo ženské, mají právo tuto skutečnost uvést v matrice a v oficiálních dokumentech.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soud se zastal člověka, jenž se neúspěšně dožadoval možnosti uvádět v kolonce "pohlaví" slova jako "inter" nebo podobné výrazy.

Stávající zákony není třeba měnit. Ukládají sice povinnost uvádět pohlaví v matrice či dokladech, ale neomezují možnosti na mužské a ženské pohlaví. Také ale neříkají, jak označovat alternativní možnosti. Ústavní soud nyní vyložil, že je možné se uchýlit k užívaným výrazům jako jsou "inter" (mezi), "divers" (jiné) nebo "nejednoznačné".

V sousedním Německu ústavní soud už loni v listopadu rozhodl, že lidem musí být umožněno uvádět v oficiálních záznamech i jiné než mužské a ženské pohlaví. Soud vyzval, aby zákonodárci umožnili zavedení třetího pohlaví v úředních dokumentech. V současnosti je v Německu možné zaznamenat při narození dítěte jako pohlaví buď mužské, nebo ženské. Je však také možné kolonku nechat nevyplněnou.

Francouzský nejvyšší soud loni v květnu naopak třetí pohlaví uznat odmítl. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama