CSU nechce ohrozit německou vládu, hasí krizi bavorský premiér

Mnichov/Berlín - Bavorský premiér Markus Söder dnes prohlásil, že Křesťanskosociální unie (CSU) nechce ohrozit stabilitu německé vlády. Překvapil ho krok ministra vnitra a šéfa CSU Horsta Seehofera, který kvůli sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) o vracení uprchlíků nabídl rezignaci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlín, ilustrační foto

"Je mnoho možných kompromisů, včetně některých, které jsme nabídli k dosažení řešení my, a to je velmi důležité. A doufáme, že to je možné. Jedno je jasné: stabilita vlády není otázka pro nás," řekl dnes Söder. Seehoferův předchůdce v čele CSU Erwin Huber rovnou řekl, že považuje odchod nynějšího předsedy strany za nevyhnutelný.

Uchování sesterského vztahu mezi CDU a CSU si přeje i Merkelová, uvedla DPA. Na dnešním zasedání společné parlamentní frakce podle účastníků schůzky kancléřka prohlásila, že osudové partnerství obou stran je natolik cenné, že se při hledání shody vyplatí jakékoli úsilí.

Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka to odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.

Při stranické poradě CSU Seehofer v neděli podle zdrojů z jednání nastínil tři možné scénáře řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se mohla rozpadnout. Třetí možností je jeho demise, které prý dává přednost.

Dnes bude vedení CDU a CSU na společné schůzi hledat řešení. Na základě tohoto jednání se chce Seehofer rozhodnout, zda odstoupí z čela strany i z funkce ministra. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

V Barceloně demonstrují statisíce lidí, podporují katalánské politiky

16.02.2019 21:27 Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali…

Ve Francii opět demonstrovaly tisíce příznivců žlutých vest

16.02.2019 20:21 Aktualizováno V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest,…

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

16.02.2019 20:17 Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama