Malta zadržela další humanitární loď, chystala se vyplout pro uprchlíky

Valetta - Malta zadržela další humanitární loď, která se chystala vyplout na moře, aby zachraňovala uprchlíky. Plavidlo Sea Watch 3 provozované stejnojmennou německou charitativní organizací se u libyjských břehů už dříve podílelo na záchraně migrantů mířících na vratkých člunech do Evropy.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Ilustrační foto

Loď Sea Watch 3 po dokončení nezbytných údržbových prací požádala o povolení k vyplutí, ale úřady jí ho neudělily. Zdůvodnily to tím, že je potřeba překontrolovat všechny dokumenty plavidla.

Mluvčí organizace Sea Watch Giorgia Linardiová obvinila úřady, že se snaží vytvořit takové podmínky, aby se do záchrany migrantů nevládní organizace nepouštěly. Zároveň je obvinila z odpovědnosti za další úmrtí migrantů v moři.

Malta již zadržela ve svém přístavu v metropoli Vallettě loď Lifeline, provozovanou jinou německou nevládní organizací, která minulý týden na ostrov přepravila zhruba 230 migrantů. Kapitán lodi dnes stanul před soudem, u kterého ho prokuratura obvinila z chybné registrace plavidla. Kapitán ale popírá, že by se dopustil nějakého přestupku.

Kapitán lodi Lifeline Claus-Peter Reisch byl dnes propuštěn na kauci 10.000 eur (asi 26.000 korun). Musel ale odevzdat pas a nesmí opustit Maltu. Tamní prokuratura ho viní z mimo jiné z toho, že porušil zákon, když nedbal pokynů italské pobřežní stráže, aby u Libye migranty nenaloďoval. Italové mu sdělili, že pro ně přijede libyjská pobřežní stráž. Organizaci Lifeline viní Malta z chybné registrace plavidla.

Sedmapadesátiletý kapitán Reisch popírá, že by se dopustil čehokoli nezákonného. "Naše mise zachránila 234 lidí a já si nejsem vědom žádné viny," tvrdí Reisch.

Malta a Itálie uzavřely své přístavy pro lodě nevládních organizací. Španělsko zatím projevilo ochotu přijmout loď Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, dnes pokračuje v plavbě do Barcelony.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama