Německá armáda dostane více peněz, von der Leyenová přesvědčila ministra financí

Berlín - Německo navýší vojenský rozpočet pro rok 2019. Ministr financí Olaf Scholz se po sporu s ministryní obrany Ursulou von der Leyenovou o financování armády rozhodl v rozpočtu pro nadcházející rok uvolnit o 675 milionů eur (17,6 miliardy korun) více, než se dosud plánovalo.

Přidejte svůj názor

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Dnes o tom informoval list Handelsblatt s tím, že v nadcházejícím roce by měla armáda hospodařit s 42,9 miliardy eur (1,1 bilionu korun), což je o čtyři miliardy eur více, než má vojsko k dispozici letos.

Podle Von der Leyenové je vyšší vojenský rozpočet nutný, poukazuje na dodržování mezinárodních závazků, jejichž financování je bez dodatečných peněz ohrožené. Větší výdaje do zbrojení požaduje po Německu Severoatlantická aliance, neboť Berlín podobně jako většina států aliance včetně České republiky neodvádí na armádu přislíbená dvě procenta hrubého domácího produktu.

To v minulosti kritizoval zejména americký prezident Donald Trump. V květnu ve svém prohlášení Německo označil za člena Severoatlantické aliance, který nedostatečně přispívá k fungování organizace. „Německo musí dávat více peněz. Stejně i Španělsko a Francie. Není spravedlivé, co udělali Spojeným státům," zopakoval před několika dny.

Letos by spolková republika na obranu měla vynaložit 38,5 miliardy eur (bilion korun), což představuje 1,24 procenta jejího HDP. Do roku 2024 chce Berlín výdaje navýšit až na 1,5 procenta výkonu ekonomiky, což bude odpovídat 60 miliardám eur (1,56 bilionu korun). Experti nicméně stávající investiční plán kritizují jako podhodnocený.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron dostal výprask, jeho výrok rozlítil celou Francii

22.09.2018 23:07 Aktualizováno Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron, kterému se coby investičnímu bankéři dařilo s…

Útěk Assange? Rusko chystalo v Londýně akci jak z bondovky

22.09.2018 23:06 Aktualizováno Londýn - Rusko připravovalo plán, který měl pomoci zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi…

Předčasné volby v Británii? Corbyn tvrdě útočí na Mayovou kvůli brexitové…

22.09.2018 21:49 Londýn - Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn bude žádat vypsání parlamentních voleb, pokud…

Erdogan není vítán. V Německu před návštěvou prezidenta roste napětí, lidé…

22.09.2018 21:34 Berlín - Necelý týden před návštěvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyšly dnes v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama