Ustoupí polská vláda tváří v tvář EU? Právník poukázal na alarmují trend

NÁZOR - Představme si den v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy právě zvolený, velmi oblíbený americký prezident, který má pohodlnou většinu v obou komorách Kongresu, vydá své první legislativní opatření a pošle do nuceného důchodu 40 % amerických federálních soudců. Tímto hypotetickým scénářem začíná svůj komentář pro server Washington Post právní expert Murray Hunt z právnické fakulty Oxfordské univerzity, ve kterém varuje před podkopáváním nezávislosti justice ve světě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

soudy

Ve jménu lidu

Prezident by rovněž získal roli v určování vnitřní organizace, pravidel a procedur soudů a trestání soudců, pokračuje akademik v úvaze. Dodává, že zákon by následně s ohledem na veřejnou podporu prošel Kongresem, jelikož voliči by byli přesvědčeni, že jde o jasnou vlasteneckou odpověď na problém soudů svázaných s předchozími prezidenty, který novému šéfovi Bílého domu stojí v cestě k realizaci dlouho dokládaných reforem ve jménu lidu.     

"Takový scénář lze snadno odmítnout jako strašení. Ale přesně toto se ve skutečnosti má stát v Polsku, v srdci civilizované Evropy dne 3. července," píše Hunt. Připomíná, že polská vláda hovořící o obnově důvěry veřejnosti v justici skrze čistku údajně komunistických soudců předchozím režimem využije nový zákon o nejvyšším soudu k odvolání 27 soudců, včetně předsedy nejvyššího soudu, a jejich nahrazení novými, kteří sympatizují se stávající vládnoucí stranou.  

Daný krok odsoudily všechny mezinárodní monitorovací orgány - například Evropská komise, Benátská komise pro demokracii skrze právo či zvláštní zpravodaj OSN pro nezávislost soudců a advokátů - jako porušení dlouhodobých a mezinárodně schválených standardů nezávislosti justice, konstatuje expert. Poukazuje, že také laureát Nobelovy ceny míru a někdejší polský prezident Lech Wałęsa varoval před nebezpečím, které zákon představuje pro vládu práva.

Nic z toho ovšem nezafungovalo a pokud polská vláda neustoupí tváří v tvář řízení pro neplnění povinnosti, které s Polskem v pondělí zahájila Evropská komise, soudci budou odvoláni a polský nejvyšší soud bude v praxi podřízen vládě, uvádí odborník. Dodává, že krok následuje po podobně ničivých "reformách" polského ústavního soudu i běžných soudů, tudíž vláda práva v zemi čelí vážnému a systematickému útoku.  

"Polsko je jen nejextrémnějším příkladem obecnějšího trendu. Nezávislosti justice je pod tlakem ve všech demokraciích," varuje Hunt. Připomíná, že vrcholní soudci byli nedávno odvoláni, museli rezignovat, případně čelí odvolacímu řízení v mnoha zemích, například v Bangladéši, na Filipínách, v Indii, Lesothu či na Seychelách

Smrt vlády práva

Soudci pochopitelně nestojí nad zákony a musí existovat postupy pro řešení jejich přešlapů, připouští akademik. Zdůrazňuje, že zároveň není pochyb o tom, že politici po celém světě na soudy stále více útočí, a to i v Británii, kolébce Magny Charty, kde ti soudci, kteří rozhodli, že vláda musí vést konzultace s parlamentem předtím, než formálně zahájí proces odchodu z EU, byli na titulních stránkách novin odsouzeni jako "nepřátelé lidu" a trvalo několik dní, než ministr odpovědný za dodržování vlády práva vystoupil na jejich obranu, a to jen na nátlak parlamentu.     

Pokrývání nezávislosti justice by mělo znepokojovat každého, komu není lhostejné ústavní vládnutí, jelikož základní princip vlády práva je zranitelný, a to nejen za strany útoků vlád, které se snaží odstraňovat veškeré zdroje potenciálně omezující realizaci jejich politiky, vysvětluje právník. Podotýká, že nezávislost justice ohrožuje i svolnost zákonodárců, kteří sympatizují s lidovou kritikou soudní moci a bojí se prokázat nezávislost tváří v tvář silným exekutivám, nepřátelství médií a sociálních sítí - jejichž schopnost oslovit široké publikum vždy roste při užívání hanobících invektiv - i lhostejnosti veřejnosti.   

"Pokud si představíme smrt vlády práva, většinou si vybavíme nějaký dramatický scénář, například nástup vojenského diktátora, který moc uzmul silou," pokračuje expert. Varuje, že stejného výsledku lze dosáhnout i mnohem mírnějšími metodami, například známou ústavní reformou soudů schválenou parlamentem v atmosféře nepřátelství vůči nevoleným soudcům či podrýváním ústavních norem, jako nezávislosti justice, ve jménu samotné demokracie.

Současné ohrožení nezávislosti justice vychází z celého politického spektra, jelikož neliberální demokracie oslovuje populisty nalevo i napravo, a proto je urgentně potřeba rázná nadstranická ochrana tohoto základního principu, tvrdí akademik. Dodává, že požadavek, aby soudci zůstali politicky nestranní, paradoxně znamená, že nejsou v dobré pozici, aby vystupovali proti podrývání své nezávislosti.   

Proto je načase, aby každý, kdo ctí širší koncepci pluralitní demokracie, kde je legitimní moc volené vlády omezena systémem brzd a protivah, vystoupil ve prospěch nezávislosti justice, apeluje Hunt. Obává se, že jinak jednoho dne zjistíme, že jsme o tento základní kámen liberální demokracie přišli.

Témata: Polsko | soudy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama