Německá dohoda o migrantech vyplašila Rakousko, Vídeň chystá rázné opatření

Vídeň - Na dohodu o migrantech mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU), která počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, reaguje Vídeň. Alpská země posílí ochranu své jižní hranice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sebastian Kurz

Podle agentury APA to dnes ve společném stanovisku oznámil kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl. 

Rakušané zároveň sdělili, že očekávají rychlé objasnění pozice německé vlády. Ujistili přitom, že rakouská vláda je každopádně připravena na veškeré možné scénáře. "(Rakouská) spolková vláda je připravena zejména zavést opatření k ochraně naší jižní hranice," konstatuje se podle APA ve stanovisku.

"Německé úvahy opět dokazují, jak důležitá je společná ochrana vnějších evropských hranic, a potvrzuje se oprávněnost rakouského stanoviska, že Evropa bez vnitřních hranic je možná pouze s fungujícími vnějšími hranicemi," uvedli Kurz, Strache a Kickl.

Stále ale není jasné, zda Rakousko dohodu mezi CDU a CSU podpoří. Seehofer dnes dopoledne hovořil s Kurzem a konstatoval, že u něj zaznamenal zájem na "rozumných řešeních". Kromě toho Kurz bude ve čtvrtek v poledne se Seehoferem o azylovém kompromisu mezi CDU a CSU jednat ve Vídni. 

"Mám dojem, že má zájem na rozumných řešeních," řekl Seehofer. Kromě toho chce ještě dnes hovořit se svým italským protějškem Matteem Salvinim, který dosud kategoricky odmítal opětovné přijímání žadatelů o azyl. 

Ostře dnes azylový kompromis CDU/CSU kritizoval šéf opozičních rakouských sociálních demokratů (SPÖ), exkancléř Christian Kern. "Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska," řekl Kern serveru deníku Süddeutsche Zeitung. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelové hrozí další volební porážka. Varovala CDU před mrzoutstvím

20.10.2018 22:05 Aktualizováno Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá…

Francie vyhodila v Itálii další uprchlíky. Salvini soptí, na alpskou…

20.10.2018 22:02 Aktualizováno Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu…

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, zněla i…

20.10.2018 20:35 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, selhalo mu srdce

20.10.2018 19:24 Ve věku 80 let na srdeční selhání zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama