Bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO varuje: Aliance má dva velké problémy - Putina a Trumpa

Brusel - Kvůli summitu, který se má už za několik dní konat v Bruselu, roste v NATO napětí. Penzionovaný admirál James Stavridis, který působil jako vrchní velitel spojeneckých sil NATO, například hovoří o to, co jsou největší problémy aliance.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

NATO

James Stavridis pro server Bloomberg sepsal komentář, ve kterém uznává, že v NATO panovaly spory i dříve – například kvůli Afghánistánu a Libyi, i kvůli diskuzi o spravedlivém sdílení zátěže mezi USA a ostatními spojenci.

To, co se děje nyní, je podle něj „zjevná osobní antipatie prezidenta USA vůči alianci obecně a zejména klíčovým vůdcům“. „Nelibost Donalda Trumpa vůči německé kancléřce Angele Merkelové, britské premiérce Theresé Mayové a kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi se zdá být hluboce zakořeněná a nesnesitelná,“ píše admirál.

Podle něj je toto „osobní nepřátelství mezi nejdůležitějšími národními vůdci aliance“ obzvláště nebezpečné v době, kdy Rusko pod vedením Vladimira Putina využívá techniku „hybridní války“ k destabilizaci pobaltských a černomořských národů a využívá kybernetické operace k oslabení demokracie.

Panuje prý také obava, že by Trump mohl na summitu zničit i další vztahy a následně se v přátelském duchu setkat právě s Putinem. Stavridis také připomíná dění na summitu G7 a Trumpovo „objímání se“ se severokojeským vůdcem Kim Čong-unem. „Druhé kolo takového chování upevní v Evropě názor, že prezident je nenapravitelný a nespolehlivý partner, což povede k jedné z nejhlubších krizí za 70 let existence aliance,“ vysvětluje.

Obzvláště nebezpečná je podle něj osobní náklonnost a obdiv, který Trump k Putinovi chová. Američtí spojenci se podle bývalého velitele sil NATO obávají, že během nadcházející schůzky s Putinem může Trump udělat mnoho ústupků.

Jako příklad uvádí stažení velkého počtu amerických sil z Evropy nebo zastavění výcviku na východních hranicích aliance, protože podle Ruska jsou manévry „provokativní". „A když si vzpomenete na to, že Trump slíbil, že pozastaví cvičení s Jižní Koreou, je zřejmě strach velmi oprávněný, píše Stavridis.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska? Politický analfabet bez názoru, rozohnil se Fico

18.12.2018 12:09 Poslanec a předseda nejsilnější slovenské parlamentní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD)…

AfD utrpěla porážku. Ústavní soud smetl žalobu na Merkelovou kvůli…

18.12.2018 11:13 Protestní Alternativa pro Německo (AfD) neuspěla se žalobou proti migrační politice kancléřky…

V Maroku zatkli člena vraždícího gangu, je podezřelý ze zabití turistek z…

18.12.2018 11:07 V Maroku zatkli jednoho člověka podezřelého z vraždy dvou turistek ze Skandinávie. Oznámilo to dnes…

Policie vtrhla do mešity v Berlíně, imám posílal peníze teroristům

18.12.2018 10:22 Německá policie dnes od časného rána provádí razie v jedné z mešit v Berlíně a v dalších objektech.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama