NATO a EU se dohodly na těsnější spolupráci. Tusk poslal Trumpovi řízný vzkaz

Brusel/Washington - NATO a EU budou spolupracovat ještě těsněji než dosud. Společnou deklaraci dnes v Bruselu podepsali generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady a Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Clauder Juncker. Tusk se zároveň ohradil proti kritice z Washingtonu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

"Cíl je jasný, chceme chránit evropské občany všemi dostupnými prostředky a k tomu není lepší partner než NATO," prohlásil Tusk. 

Klíčovým tématem kooperace obou organizací s mnoha společnými členy se v posledních měsících stává vojenská mobilita. NATO, které v reakci na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě a jejím okolí posiluje své síly na východním křídle bloku, potřebuje usnadnit transport vojáků i vojenské techniky napříč Evropou.

Zásadní k tomu je dostatečná nosnost dálničních mostů a možnost bezproblémového využívání železnic, nádraží, přístavů a letišť pro vojenské účely. EU se ale společně s NATO soustředí také na co největší omezení byrokratických překážek, které přesuny vojenských kolon nevyhnutelně komplikují.

Evropská unie a NATO, které obě sídlí v Bruselu, se k užší spolupráci odhodlaly teprve v posledních letech. Na summitu ve Varšavě v roce 2016 byl podepsán první dokument o kooperaci v konkrétních oblastech, nakonec jsou jich více než čtyři desítky. Aliance a EU tak spolupracují v obraně před kybernetickými a hybridními hrozbami, ale také třeba při boji s nelegální migrací ve Středozemním moři.

Vzkaz Trumpovi: Obranné výdaje EU slouží společné věci

Americký prezident Donald Trump dává před summitem NATO opakovaně najevo, že evropští spojenci by na společnou obranu měli přispívat více, USA podle šéfa Bílého domu nemohou být "kasičkou", ze které se platí společná obrana. Ostře formulovaný dopis, v němž nízké obranné výdaje spojencům vyčítá, Trump poslal například do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo do Španělska. Česká vláda Trumpův dopis neobdržela.

Dnes Trump na twitteru požadavek zvýšení zbrojních rozpočtů zemí NATO zopakoval. "Státy NATO musí platit více," napsal prezident. Uvedl také, že USA vynakládají na obranu ostatních více než jakákoli jiná země, což se musí změnit, a že Washington navíc doplácí ještě 151 miliard dolarů (3,3 bilionu korun) v rámci obchodního deficitu s Evropskou unií.

"Drahá Ameriko, važ si svých spojenců. Koneckonců nemáš jich tak moc," poznamenal dnes Tusk. Evropské země podle něj obranné výdaje zvyšují, protože respekt může mít jen dobře připravený spojenec. Peníze jsou podle něj důležité, ale skutečná solidarita je ještě významnější.

Tusk se ohradil proti Trumpovu tvrzení, že jen USA samotné chrání Evropu, když připomněl, že Evropa jako první jasně reagovala po 11. září 2001, kdy se odehrála bezprecedentní série teroristických útoků ve Spojených státech. "Evropští vojáci bojují v Afghánistánu po boku amerických. 870 hrdinných mužů a žen z Evropy obětovalo své životy, včetně 40 z mé země, z Polska," podotkl bývalý polský premiér.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama