Dramatický summit NATO? Překvapení může přijít s Trumpem

Brusel - Summit Severoatlantické aliance, který dnes začíná v Bruselu, má nabitý program. Šéfové států a vlád 29 členských států by měli potvrdit změny velitelské struktury, odsouhlasit spuštění výcvikové mise v Iráku či oznámit začátek rozhovorů o vstupu Makedonie, zřejmě někdy v příštím roce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Summit NATO v Newportu, Velká Británie

Především ale budou opět ujišťovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa skutečně bude víc investovat do své vlastní obrany.

Trump spojenecké země právě za malý přípěvek společnému dílu opakovaně peskuje, jeho veřejná vystoupení a příspěvky na sociálních sítích bývají velmi ostré a nevybíravé.

Jaký způsob komunikace šéf americké administrativy dnes v nové budově alianční centrály zvolí, ale zůstává velkou neznámou. Závěrečné komuniké schůzky už však bylo odsouhlaseno na pracovní úrovni a nečeká se, že by v něm účastníci summitu dělali nějaké zásadní změny.

Jen pár dní před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale někteří diplomaté obávají možných nepříznivých signálů ohledně prasklin v jednotě západní obranné aliance.

Evropské země Washington ujišťují, že do roku 2024 své závazky navýšit výdaje na obranu splní. Většina, včetně ČR, také předložila konkrétní plán, jak se na dvě procenta hrubého domácího produktu hodlají dostat.

U večeře státníky čeká obecnější strategická debata o světovém dění, včetně chladných vztahů s Ruskem. Česko bude dnes na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama