Trump přiletěl na první prezidentskou návštěvu Británie, čekají se bouřlivé protesty

Londýn - Donald Trump dnes přiletěl na svou první prezidentskou návštěvu do Británie. Během čtyřdenního pobytu bude jednat s premiérkou Theresou Mayovou, setká se i s královnou Alžbětou II. Očekává se, že Trumpovu přítomnost v zemi budou provázet protesty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA

Dnes večer pro šéfa Bílého domu a jeho manželku pořádá Mayová slavnostní večeři v Blenheimském paláci nedaleko Oxfordu.

I když obě strany tvrdí, že na státní návštěvu s tradiční pompou ještě dojde, zatím je v nedohlednou. Státní návštěva byla odložena na neurčito, údajně kvůli tomu, že Trump se chce vyhnout demonstrantům, napsal list The Guardian. Británie je přitom pro USA nejbližším spojencem v Evropě a Londýn si tradičně zakládá na "speciálních vztazích" s někdejší kolonií. 

zdroj: YouTube

Krátce před návštěvou Trumpa odstoupili dva stoupenci tvrdého brexitu: ministr zahraničí Boris Johnson a ministr pro odchod z EU David Davis. Dále oslabili již tak vratkou pozici Mayové. Sám Trump se o brexitu vyjadřoval pochvalně a přirovnal výsledek referenda o odchodu Británie z EU ke svému zvolení.

V pátek ráno se s Mayovou na zatím neoznámeném místě zúčastní ukázky společného výcviku amerických a britských vojáků. Pak budou jednat na venkovském sídle britských premiérů v Chequers asi 65 kilometrů od Londýna. Po pracovním obědě uspořádají tiskovou konferenci. Odpoledne přijme Trumpa královna Alžběta II. na královském hradě Windsor.

V Británii Trump vyvolal odpor některými svými kroky i výroky - zejména zákazem vstupu občanům některých muslimských zemí, odstoupením dohody o boji se změnou klimatu a především praxí oddělovat děti migrantů od rodičů. Sympatie si nezískal ani řadou útočných tweetů - například o údajně rostoucí kriminalitě v Británii způsobené islámským terorismem. V parlamentu se dokonce debatovalo, zda mu zakázat vstup do země a loni podepsalo petici požadující zrušení návštěvy 1,3 milionu lidí.

Na každý pád se očekávají rozsáhlé protesty v Londýně i jinde. Největší bude zřejmě v pátek odpoledne pochod centrem hlavního města na Trafalgarském náměstí, kde se čeká až 50.000 lidí. 

Ještě v pátek večer se Trump přesune do Skotska, kde stráví víkend. Ve Skotsku se na hebridském ostrově Lewis narodila jeho matka a Trump tam má ještě příbuzné. Ve Skotsku vlastní dvě golfová hřiště v Balmedie u Aberdeenu a v Turnberry, kde by měl víkend strávit. Podle listu The Scotsman se Trump ostrov Lewis nechystá navštívit.

Areál v Balmedie byl v centru řady kontroverzí. Trump se tam dostal do střetu s místními obyvateli, úřady i se skotskou vládou, která postavila na dohled v moři několik větrných turbín a Trump se u soudů snažil neúspěšně celý projekt zastavit. Ani ve Skotsku, kde vůdci všech velkých stran dali najevo nespokojenost s Trumpovým zvolením, ho nečeká jen přívětivé přijetí. Největší demonstrace bude u parlamentu v Edinburghu v sobotu odpoledne. Protesty se čekají i u Trumpových golfových hřišť a v Glasgowě.

V neděli odpoledne by měl Trump odletět na pondělní summit s Putinem do Helsinek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská policie vyhlásila pátrání po odsouzeném exministrovi Štefanovovi

19.11.2018 19:27 Slovenská policie vyhlásila pátrání po bývalém ministrovi výstavby Igoru Štefanovovi, kterému…

Jak prodělat statisíce liber? Londýnská policie to zvládla bravurně

19.11.2018 19:24 Londýn se "konečně" zbavil třech vodních děl nakoupených pro místní policii bývalým starostou…

Druhá fáze uprchlické krize: Migranti odvádějí z Německa miliardy. Kam…

19.11.2018 18:22 Uprchlíci žijící v Německu poslali v roce 2016 do svých domovských zemí miliardy eur. To je více,…

EU si posvítí na Babiše. Europoslanci tlačí na Evropskou komisi

19.11.2018 17:55 Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama