Trump šokoval Británii a diplomaty. Lidé radí královně, jak schůzku sabotovat

Londýn - Americký prezident Donald Trump nebyl britskou veřejností vřele přivítán a jeho kritika na adresu premiérky Theresy Mayové navíc popudila i mnohé politiky. Opoziční labouristická poslankyně Anna Turleyová dokonce zpochybňuje, zda by se Trump kvůli své neomalenosti a aroganci měl vůbec setkat s královnou Alžbětou II.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump odmítl návrhy Mayové na "měkký" brexit, píší The Times. Myslel jsem, že vy Britové chcete brexit, píše o Trumpovi na první stránce pravicový bulvár Daily Mail. The Sun, který výbušný rozhovor s Trumpem zveřejnil, má na první stránce titulek s parafrází Trumpových výroků Mayová zničila brexit... obchodní dohoda s USA se ruší.

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. "Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?" řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl "skvělý premiér" jsou "jedna hrubost za druhou".

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je "odhodlán urazit" Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že "jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to". Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala "Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér".

Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou "naprosto rozumné".

The Guardian označuje interview za "mimořádné". Zdůrazňuje, že Theresa Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při dnešním jednání s Donaldem Trumpem zabezpečit obchodní dohodu se Spojenými státy jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu "zabijí". Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za "pozoruhodné porušení tradičního protokolu". Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když "podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země".

"Trump je rasista a nerespektuje naši zemi. Proč se má setkat s naší královnou?" poznamenala Turleyová na twitteru. Mezitím se na této socální síti rojí nápady, jak by se panovnice mohla odpolednímu čaji s americkým prezidentem vyhnout. Mimořádnou oblibu má návrh, aby se vymluvila na kostní výrůstky. Právě díky této diagnóze se Trump vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, poznamenal list The Guardian.

Mezi dalšími nápady je, aby se královna prostě hodila marod, nebo měla 30 minut zpoždění, tedy stejné, jaké měl Trump na summitu NATO, takže kvůli tomu přišel o setkání s nejméně dvěma představiteli cizích zemí. Královnu by podle představ vtipálků měla na poslední chvíli nahradit Meghan, manželka prince Harryho, takže prezident by se jí musel poklonit.

Britský ministr financí Philip Hammond nesouhlasí s kritickým názorem amerického prezidenta Donalda Trumpa na plán budoucích vztahů Spojeného království s Evropskou unií. Řekl také, že premiérka Theresa Mayová bude mít na jednání s Trumpem příležitost záměr mu vysvětlil. Ministr dodal, že plán vychází z reality.

"Prezident ještě neměl s premiérkou možnost diskutovat o plánu, který byl koneckonců zveřejněn včera (ve čtvrtek)," řekl Hammond. Mayová se podle něj už těší, až s Trumpem brexit probere.

Od setkání Trumpa s Mayovou ministr očekává, že schůzka to bude pozitivní a přínosná. "Jsem si jist, že dnes povedou velice pozitivní diskusi," řekl.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se těsně vyhnulo útoku uprchlíka? Syřan držící rukojmí v Kolíně…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Syřan, který v pondělí zranil na nádraží v Kolíně nad Rýnem dvě ženy, podal v roce 2015 žádost o…

Evropská komise zuří. Návrh italského rozpočtu zásadně porušuje pravidla

18.10.2018 21:41 Návrh italského rozpočtu na příští rok obzvlášť závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla…

Diplomatický rozkol? Merkelová projevu Mayové v Bruselu nerozuměla

18.10.2018 21:29 Představitelé Evropské unie si nezřídka stěžují, že jim není jasné, co vlastně Británie při jednání…

Na oslavy konce první světové války do Francie přijede 60 státníků

18.10.2018 20:33 Zhruba šest desítek prezidentů a premiérů přijede 11. listopadu do Paříže na oslavy stého výročí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama