Trump šokoval Británii a diplomaty. Lidé radí královně, jak schůzku sabotovat

Londýn - Americký prezident Donald Trump nebyl britskou veřejností vřele přivítán a jeho kritika na adresu premiérky Theresy Mayové navíc popudila i mnohé politiky. Opoziční labouristická poslankyně Anna Turleyová dokonce zpochybňuje, zda by se Trump kvůli své neomalenosti a aroganci měl vůbec setkat s královnou Alžbětou II.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump odmítl návrhy Mayové na "měkký" brexit, píší The Times. Myslel jsem, že vy Britové chcete brexit, píše o Trumpovi na první stránce pravicový bulvár Daily Mail. The Sun, který výbušný rozhovor s Trumpem zveřejnil, má na první stránce titulek s parafrází Trumpových výroků Mayová zničila brexit... obchodní dohoda s USA se ruší.

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. "Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?" řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl "skvělý premiér" jsou "jedna hrubost za druhou".

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je "odhodlán urazit" Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že "jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to". Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala "Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér".

Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou "naprosto rozumné".

The Guardian označuje interview za "mimořádné". Zdůrazňuje, že Theresa Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při dnešním jednání s Donaldem Trumpem zabezpečit obchodní dohodu se Spojenými státy jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu "zabijí". Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za "pozoruhodné porušení tradičního protokolu". Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když "podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země".

"Trump je rasista a nerespektuje naši zemi. Proč se má setkat s naší královnou?" poznamenala Turleyová na twitteru. Mezitím se na této socální síti rojí nápady, jak by se panovnice mohla odpolednímu čaji s americkým prezidentem vyhnout. Mimořádnou oblibu má návrh, aby se vymluvila na kostní výrůstky. Právě díky této diagnóze se Trump vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, poznamenal list The Guardian.

Mezi dalšími nápady je, aby se královna prostě hodila marod, nebo měla 30 minut zpoždění, tedy stejné, jaké měl Trump na summitu NATO, takže kvůli tomu přišel o setkání s nejméně dvěma představiteli cizích zemí. Královnu by podle představ vtipálků měla na poslední chvíli nahradit Meghan, manželka prince Harryho, takže prezident by se jí musel poklonit.

Britský ministr financí Philip Hammond nesouhlasí s kritickým názorem amerického prezidenta Donalda Trumpa na plán budoucích vztahů Spojeného království s Evropskou unií. Řekl také, že premiérka Theresa Mayová bude mít na jednání s Trumpem příležitost záměr mu vysvětlil. Ministr dodal, že plán vychází z reality.

"Prezident ještě neměl s premiérkou možnost diskutovat o plánu, který byl koneckonců zveřejněn včera (ve čtvrtek)," řekl Hammond. Mayová se podle něj už těší, až s Trumpem brexit probere.

Od setkání Trumpa s Mayovou ministr očekává, že schůzka to bude pozitivní a přínosná. "Jsem si jist, že dnes povedou velice pozitivní diskusi," řekl.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama