Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku a zároveň si neznepřátelit odbory?

Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana Rajoye, jehož ve funkci vystřídal socialista Pedro Sanchez. Jakým směrem se ale bude ubírat Španělsko, pokud jde o témata, která se dříve upozaďovala? Objevují se spekulace, že se Sanchez bude snažit hledat kompromisy v environmentální politice, kde se na jednu stranu bude snažit chránit životní prostředí, aniž by tím ale poškodil tradiční španělskou kulturu. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

kultura

Problémy, jimž bude například v omezování těžby uhlí, čelit nová španělská vláda spočívají v tom, že se nemůže opřít o dostatečnou podporu v Kongresu poslanců. Menšinové vlády jsou obecně víc odkázány na kompromisy a programové průniky s opozicí a nemohou vždy realizovat svůj volební program. Ačkoliv si tedy socialisté vytýčily cíl prosazovat zelenou politiku, zřejmě jej nedokáží prosadit.

Uhlí je však z hlediska španělského průmyslu a ekonomiky marginálním odvětvím. Počet lidí zaměstnaných v jeho těžbě klesl z 13 tisíc v roce 1994 na pouhé 2 tisíce. Rozmach zažívá pouze v některých společenstvích Asturii, Aragonu a Kastilii a Leónu, ale s negativními dopady na životní prostředí, na což už poukazuje španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberová. Na tématu omezování těžby uhlí chce vyhrávat sérií voleb, která Španěle čeká v nadcházejících letech. Je však ale pravděpodobné, že tvrdě narazí.

"Strana, která chce takhle radikálně měnit energetickou politiku v našem regionu, si sama nad sebou podepisuje rozsudek smrti. Voliči to prostě nechtějí.," řekl José Luis Alperi, ředitel SOMA, sdružení asturských odborových svazů. V Asturii žije pevné voličské jádro socialistické strany, a tudíž by případná volební ztráta mohla výrazně zamávat s rozložením politických sil ve španělském parlamentu.

S Bruselem v zádech. Tři klíčové lhůty

Problematické prosazování zelené politiky spočívající v omezení těžby uhlí a jeho následném využití v tepelných elektrárnách však není jenom otázkou plnění politického programu, nýbrž i závazků z EU. Do konce tohoto roku by mělo být uzavřeno minimálně 26 neefektivních uhelných dolů. V případě, že tak nebude učiněno, budou muset Španělé vrátit 2,1 miliard euro, které dostali v rámci průmyslových dotací. Zároveň musí do roku 2020 španělský energetický průmysl, který vyrábí elektřinu spalováním uhlí, biomasy a rašeliny splnit podmínky nové emisní směrnice EU.

Dále bude muset Španělsko představit svůj národní energetický a klimatický program, a to do konce tohoto roku. Jedná se o podmínky dosažení cílů společné evropské klimatické a energetické politiky, jichž má být dosaženo nejpozději do roku 2030. Všechna tato těžká rozhodnutí momentálně leží v rukou socialistů a sesazený španělský premiér Mariano Rajoy pouze z povzdálí sleduje, jak se s nimi vypořádají.

Španělský energetický průmysl projevil ochotu omezit, případně úplně uzavřít výrobu tepelné elektřiny. Předchozí konzervativní vláda Mariana Rajoye však tyto tendence nepodpořila a prosadila zákon, který dává ministerstvům pravomoc tento proces zastavit. Nová socialistická vláda se teď snaží přesvědčit odbory, že se ukončení těžby uhlí a uzavření tepelných elektráren nijak nedotkne práv zaměstnanců, a že prosazování zelené politiky neprohloubí už tak dost vysokou míru nezaměstnanosti, která Španělsko trápí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové panikaří z brexitu: Podnikatel prodává "krabice poslední záchrany"…

23.01.2019 07:46 Blížící se datum vystoupení Británie z Evropské unie na konci března využil britský podnikatel…

Cosa Nostra dostala zásah. Zatčeno sedm osob z nejvyšších pater sicilské…

23.01.2019 07:39 Italská policie dnes v Palermu zatkla sedm osob z nejvyšších pater sicilské mafie Cosa Nostra,…

Zpěvák Chris Brown byl propuštěn z vazby. Mladá žena ho obvinila ze…

23.01.2019 07:31 Aktualizováno Pařížská policie v úterý propustila z vazby amerického zpěváka Chrise Browna, na nějž jedna mladá…

Řecko vyňalo 2330 památek ze státního majetku, obává se náletů věřitelů

23.01.2019 07:24 Řecká vláda vyňala 2330 archeologických nalezišť, památek a muzeí ze státního majetku v reakci na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama