Soud ve Štrasburku ztrestal Rusko za vraždu Politkovské. Musí vyplatit odškodné

Štrasburk/Moskva - Rusko řádně nevyšetřilo případ vraždy známé kritičky Kremlu Anny Politkovské, musí proto rodině novinářky zaplatit odškodné ve výši 20.000 eur (přes 500.000 Kč). Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Soud pro lidská práva Štrasburk

V případu došlo podle soudu k porušení článku 2 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o právu na život. "Soud zjistil, že zatímco úřady nalezly a odsoudily skupinu mužů, kteří přímo provedli nájemnou vraždu Politkovské, nepodařilo se jim podniknout přiměřené vyšetřovací kroky, aby nalezly osobu či osoby, které vraždu přikázaly," napsal soud ve svém tiskovém prohlášení. 

Stížnost ke štrasburskému soudu podaly matka, sestra a dvě děti zavražděné Anny Politkovské. Soud nyní nařídil Rusku, aby jim zaplatilo odškodné.

Politkovská se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska. Vrah ji zastřelil 7. října 2006, v den 54. narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina. Dva hlavní pachatele dostali v roce 2014 doživotí, objednavatel činu ale doposud znám není.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodcům hrozí chudoba? Takhle jsme na tom v porovnání s EU

17.01.2019 22:18 Aktualizováno Senioři v Čechách se mají lépe, než si myslí. Na stránkách Eurostatu byla zveřejněna data z…

Co si počít s brexitem? Británie hledá cestu z patové situace

17.01.2019 21:57 Premiérka Theresa Mayová a další představitelé britské vlády se dnes scházeli se zástupci různých…

Huawei na pranýři. Oxfordská univerzita se přidala k bojkotu

17.01.2019 21:02 Oxfordská univerzita pozastavila příjem finančních prostředků od čínské společnosti Huawei…

Neofašisté pošpiní Palachovu památku. Koncert v Itálii bude

17.01.2019 20:55 Aktualizováno Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se bude navzdory protestům z české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama