Slovensko se bouří proti Ringo Čechovi. Neznají uprchlíky a přirození, tvrdí umělec

Bratislava - O pořádný poprask se na Slovensku postaral kontroverzní a osobitý umělec František Ringo Čech. Liptovská galerie Petra Michala Bohúňa se ocitla pod palbou poté, co veřejnosti zpřístupnila jeho výstavu. To ale některým zaměstnancům vadí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

František Ringo Čech

Výstavu děl českého hudebníka Františka Ringa Čecha nainstalovala galerie přímo v centru Liptovského Mikuláše v prostorách Galerie Kolomana Sokola. Podle kurátora Petera Cabadaje je určena zejména pro ty, kteří umí ocenit osobitý humor Ringo Čecha, a z podstaty věci není určena dětem a mládeži.

Odborní pracovníci galerie ale podle deníku Sme s výstavou nesouhlasí a veřejně se proti ní ohradili. "Jménem svým, jakož i jménem odborných zaměstnanců galerie, se tímto veřejně distancujeme od této výstavy. Domníváme se, že prezentovaná tvorba F. R. Čecha neodpovídá kritériím výtvarného umění, je společensky dehonestující, a proto nepatří do kulturní instituce," napsala v otevřeném dopise zástupkyně zaměstnanců Erika Benická, profesionální výtvarnice, restaurátorka a členka Komory restaurátorů.

"Jeho naturalisticky stylizovaný projev je nevyvinutý, jednotvárný, příliš snaživý, kýčovitý, sarkastický, obscénní a deviantní, bez vědomí etické odpovědnosti výtvarné tvorby, s velmi nízkým standardem formového projevu. Obsahově jde o nejhrubší formu výsměchu kulturním a etickým principům, ke kterým se hlásíme," dodala s tím, že Čechova díla jsou urážlivá a nenávistná.

Cabadaj ale výstavu brání. "Vždycky byli a najdou se i dnes všelijací kritici, kteří Ringovi vyčítají kde co. Drsný slovník, nadmíru substandardních výrazů, vulgarismy, perverzitu," citoval Denník N kurátora.

Sám František Ringo Čech tvrdí, že něco podobného už před třiceti lety v Česku. "Slováci jsou logicky překvapení, protože mě neznají a najednou vidí nahé krásky, dámské přirození nebo imigranty na stromech," vysvětlil serveru Aktuálně umělec.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se oběsil kněz obviněný ze zneužívání dětí

22.10.2018 18:11 V Francii spáchal sebevraždu 38letý kněz vyšetřovaný kvůli podezření se sexuálního násilí vůči…

Chorvatský expremiér jde do vězení, profitoval z války v polovině 90. let

22.10.2018 16:49 Chorvatský soud dnes na závěr obnoveného procesu vyměřil bývalému premiérovi Ivu Sanaderovi dva a…

EU oroduje za rusko-americkou dohodu o raketách, ozvala se i Čína

22.10.2018 14:44 Evropská unie dnes vyzvala Washington a Moskvu k dialogu, aby bylo možné zachovat rusko-americkou…

Švédka vyváděla v letadle kvůli deportaci uprchlíka. Hrozí jí až půl roku…

22.10.2018 14:31 Mladá švédská aktivistka, která v červenci v letadle bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama