Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí vrcholné úředníky

Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci, nechává úřady chladnými. Tamní úřady zakročit neplánovaly a poté, co objekt prohledala policie, se zjistilo, že jde jen o muzeum. Od té doby ale neuplynulo ani 24 hodin a na Slovensku už nejen padají hlavy, ale zabavují se i tanky.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Obrněná základna Nočních vlků na Slovensku

Noční vlci si na Slovensku vybudovali obrněnou základnu, kterou otevřeli v červnu letošního roku. Základna ruských motorkářů je ale doslova pevností. Vysoké betonové zdi jsou obehnány ostnatým drátem a ukrývají řadu masivních válečných zbraní.

Podle slovenského listu Pravda se totiž objevily snímky, které měly být pořízeny z dronu nad Dolnou Krupou, kde pobočka stojí. Obec se nachází nedaleko Hodonína a na fotografiích lze vidět tanky, obrněná vozidla i střelnici.

Podle informací deníku v areálu na okraji vesnice také cvičí i takzvaní Slovenští branci, tedy militantně orientovaná skupina Slováků, která pravidelně cvičí se zbraněmi oděná v maskáčích a rozdělená podle vojenských hodností.

Slovenská policie ale uvedla, že jde o pojízdná vozidla, která nejsou schopna střelby. Jsou to prý pouze historické exponáty, expozice v tomto objektu je plánována již na podzim tohoto roku, a má být zpřístupněna veřejnosti. V objektu se také prý žádná střelnice nenachází.

Politický otřes začal

Po tomto zjištění se velké změny neočekávaly, opak je ale pravdou. Ministr obrany Peter Gajdoš (SNS) sesadil ředitele Vojenského historického ústavu Miloslava Čaploviče. Reagoval tak na zapůjčení vojenské techniky, která se nyní nachází v pevnosti Dolní Krupé.

Resort obrany tvrdí, že byla bez vědomí ministra podepsána smlouva o pronájmu techniky mezi VHÚ s Muzeem historických vozidel Trnava, jejíž jednatelem je Jozef Hambálek.

Gajdoš také nařídil okamžité ukončení smlouvy s občanským sdružením a vrácení techniky. "A to i přesto, že jde o muzejní kusy, čili nefunkční a znehodnocenou techniku, se kterou již není možné plnit úkoly, pro jejichž účel byla vyrobena," řekla agentuře TASR mluvčí ministerstva obrany Danka Capáková.

"Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že současné vedení žádnou techniku občanskému sdružení Muzeum historických vozidel Trnava se sídlem v Dolní Krupé neprodalo a distancuje se od toho, pokud tak bylo učiněno za předchozích ministrů obrany," dodala Capáková.

Tanky a obrněné transportéry je podle zákona možné převést pouze právnickým osobám, které mají platné povolení k obchodování s vojenským materiálem. Toto povolení vydává ministerstvo hospodářství a je platné pět let.

Sběratelé musí mít platné osvědčení o zápisu do rejstříku sběratele znehodnocených produktů pro obranné účely, které také vydává ministerstvo hospodářství. Toto osvědčení opravňuje vlastníka nakládat pouze se znehodnocenými výrobky obranného průmyslu.

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelové hrozí další volební porážka. Varovala CDU před mrzoutstvím

20.10.2018 22:05 Aktualizováno Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá…

Francie vyhodila v Itálii další uprchlíky. Salvini soptí, na alpskou…

20.10.2018 22:02 Aktualizováno Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu…

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, zněla i…

20.10.2018 20:35 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, selhalo mu srdce

20.10.2018 19:24 Ve věku 80 let na srdeční selhání zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama