Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie, vznikají kromě politických a integračních výzev také výzvy sociální. Země, které prováděly otevřenější azylovou politiku, se častěji setkávají s problémy takzvaných nezletilých manželství. Roste počet manželství s nezletilými dívkami, což je ovšem zvykem především u muslimských rodin.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Muslimové

Instituty islámského rodinného práva zahrnují formy manželství, které neodpovídají zákonům EU. Jsou to především nucené sňatky, dětské sňatky a polygamní manželství. S problémy tohoto charakteru se setkalo Švédsko, kde nezletilá manželství čelí kritice nejen ze strany společnosti, ale i ze strany samotné vlády. Nezletilá manželství jsou důkazem nízké integrace přistěhovalců.

„Otázka integrace je pro nás velmi důležitá, Švédsko musí poskytnout lidem dostatek informací o tom, že nezletilá manželství jsou u nás zcela zakázána. Jedná se o zřejmé porušování práv dětí,“ řekl představitel liberální strany Švédska Juno Blum.

Statistické údaje hovoří o tom, že uzavírání nezletilých manželství je ve Švédsku poměrně vzácný jev mezi novější uprchlickou populací. Kromě toho většina nezletilých manželství se uzavírají mimo Švédsko. Zpráva švédské migrační agentury z roku 2016 identifikovala pouze 132 nezletilých žadatelů o azyl, kteří uváděli, že byli ženatí již v momentě, když dorazili do Švédska. Většina z nich pocházela ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Pravděpodobná čísla jsou ale mnohem vyšší. Předpokládá se, že nezletilá manželství nejsou hlášená. Po zpřísnění legislativy volají také zástupci občanských společností či církví. Přesto nerovná manželství uzavřená v zahraničí jsou ve Švédsku platná a úřady nejsou oprávněny s tím nějak bojovat. 

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

V Barceloně demonstrují statisíce lidí, podporují katalánské politiky

16.02.2019 21:27 Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali…

Ve Francii opět demonstrovaly tisíce příznivců žlutých vest

16.02.2019 20:21 Aktualizováno V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest,…

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

16.02.2019 20:17 Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama