Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie, vznikají kromě politických a integračních výzev přijímajících států také výzvy sociální. Země, které prováděly otevřenější azylovou politiku, se častěji setkávají s problémy takzvaných nezletilých manželství. Roste počet manželství s nezletilými dívkami, což je ovšem zvykem především u muslimských rodin.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Muslimové

Jak již je známo, instituty islámského rodinného práva zahrnují formy manželství, které neodpovídají zákonům EU. Jsou to především nucené sňatky, dětské sňatky a polygamní manželství. S problémy tohoto charakteru se setkalo Švédsko, kde nezletilá manželství čelí kritice nejen ze strany společnosti, ale i ze strany samotné vlády. Nezletilá manželství jsou důkazem nízké integrace přistěhovalců.

„Otázka integrace je pro nás velmi důležitá, Švédsko musí poskytnout lidem dostatek informace o tom, že nezletilá manželství jsou u nás zcela zakázána. Jedná se o zřejmé porušování práv dětí,“ řekl představitel liberální strany Švédska Juno Blum.

Statistické údaje hovoří o tom, že uzavírání nezletilých manželství je ve Švédsku poměrně vzácný jev mezi novější uprchlickou populací. Kromě toho většina nezletilých manželství se uzavírají mimo Švédsko. Zpráva švédské migrační agentury z roku 2016 identifikovala pouze 132 nezletilých žadatelů o azyl, kteří uváděli, že jsou ženatí, když dorazili do Švédska. Většina z nich pocházela ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Pravděpodobná čísla jsou ale mnohem vyšší. Předpokládá se, že nezletilá manželství nejsou hlášena. Po zpřísnění legislativy volají také zástupci občanských společností či církví. Přesto nerovná manželství uzavřená v zahraničí jsou ve Švédsku platná a úřady nejsou oprávněny s tím nějak bojovat. Švédsko se dostalo pod veřejný tlak, aby tuto právní mezeru odstranilo, čímž dokáže zrušit i všechny nezletilé sňatky.  

Nový návrh prošel v květnu, nyní čeká na realizaci. Počet nerovných sňatků prudce narostl v roce 2015 v Německu, kdy uprchlická vlna kulminovala. Důsledky nerovných sňatků jsou zničující především pro dívky, které po otěhotnění odchází ze školy a většinou ani nepracují. 

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit adrenalinovou atrakci…

21.09.2018 09:31 Aktualizováno Mnichov - Několik nových atrakcí a především zase o něco dražší pivo přinese letošní Oktoberfest.…

Polsko bude platit. Exhumacemi porušilo práva vdov, rozhodl soud ve…

21.09.2018 08:12 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes shledal Polsko vinným z…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, v Barceloně protestovaly tisíce lidí

21.09.2018 08:04 Aktualizováno Barcelona - V Barceloně ve čtvrtek večer protestovaly tisíce separatistů, informovala španělská…

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama