Trest smrti pro džihádisty z gangu Beatles? Británie by se tomu nebránila

Londýn - Britské ministerstvo vnitra by nebránilo Spojeným státům odsoudit k smrti dva členy Islámského státu (IS) v případě, že by byli vydáni do USA. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh údajně patřili ke skupině čtyř radikálů, kterým se kvůli britskému přízvuku přezdívalo Beatles.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou podezřelí, že se zapojili do únosu, mučení a vražd západních rukojmích. V lednu je v Sýrii zadržely arabsko-kurdské milice SDF a od té doby Británie a USA jednají o tom, kde budou muži postaveni před spravedlnost.

Podle agentury Reuters to dnes v parlamentu prohlásil náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace. Potvrdil tak dřívější informaci deníku The Daily Telegraph, který se odvolal na dopis ministra vnitra Sajida Javida pro amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

V něm Javid napsal americkému ministrovi spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, že Británie nemá v plánu USA požádat o vydání zmíněných mužů s tím, že soudní řízení by bylo úspěšnější ve Spojených státech. Britský ministr vnitra rovněž podle listu napsal, že Spojené království nebude po USA požadovat, aby se zaručily, že muži nedostanou trest smrti.

Opoziční labouristé mezitím Javida osočili z "tajného a jednostranného" vypovězení nesouhlasu Británie s trestem smrti.

Mluvčí britského ministerstva vnitra uvedl, že se vláda k uniklému obsahu dopisu nebude vyjadřovat s tím, že se o věci nadále jedná s USA. Wallace ale během dnešní rozpravy s britskými poslanci potvrdil, že Spojené království nemá v plánu v případu zmíněné dvojice žádat od USA záruku, že radikálové nebudou popraveni.

The Daily Telegraph rovněž na základě jiných dokumentů napsal, že by Británie nezabránila ve vydání mužů do věznice Guantánamo. Mluvčí britského ministerstva vnitra v reakci na to zopakoval, že si Británie i nadále přeje, aby USA zařízení uzavřely.

Nejznámější z teroristického gangu Beatles byl Mohammed Emwazi, přezdívaný "džihádista John". Zabit byl v roce 2015 při britsko-americkém útoku s pomocí bezpilotního letounu.

Emwazi se objevil na videích vražd amerických novinářů Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho, humanitárních pracovníků z USA a Británie Petera Kassiga, Davida Hainese a Alana Henninga a japonského novináře Kendžiho Gota. Matka Jamese Foleyho řekla, že si popravu obou mužů nepřeje s tím, že by měli být spíše odsouzeni k doživotí. "Myslím, že s tou jejich zvrácenou ideologií by to z nich jen udělalo mučedníky. Chci, aby byla vykonána spravedlnost tím, že by byli posláni za mříže na zbytek života," uvedla.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se oběsil kněz obviněný ze zneužívání dětí

22.10.2018 18:11 V Francii spáchal sebevraždu 38letý kněz vyšetřovaný kvůli podezření se sexuálního násilí vůči…

Chorvatský expremiér jde do vězení, profitoval z války v polovině 90. let

22.10.2018 16:49 Chorvatský soud dnes na závěr obnoveného procesu vyměřil bývalému premiérovi Ivu Sanaderovi dva a…

EU oroduje za rusko-americkou dohodu o raketách, ozvala se i Čína

22.10.2018 14:44 Evropská unie dnes vyzvala Washington a Moskvu k dialogu, aby bylo možné zachovat rusko-americkou…

Švédka vyváděla v letadle kvůli deportaci uprchlíka. Hrozí jí až půl roku…

22.10.2018 14:31 Mladá švédská aktivistka, která v červenci v letadle bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama