Němci zahltili sociální sítě stížnostmi, smazat se mělo 200 tisíc příspěvků

Berlín - V Německu platí zákon, který provozovatelům sociálních sítí hrozí pokutou až 50 milionů eur, pokud nebudou důsledně mazat protiprávní příspěvky. Facebook a Youtube od počátku roku dostaly o Němců už 200 tisíc žádostí o smazání údajně nelegálního obsahu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Facebook

Nejvíce stížností (214.827) přišlo na videa a komentáře pod nimi na Youtube. V reakci na ně společnost pro uživatele v Německu zablokovala 58.297 z nich, což představuje 27 procent. Nejčastějším důvodem bylo to, že příspěvky byly nenávistné, extremistické nebo urážlivé.

Výrazně méně příspěvků (1704) nahlásili uživatelé facebooku, což může podle některých komentářů souviset s tím, že je zde výrazně složitější na příspěvky upozornit než třeba na Youtube. Facebook zablokoval 362 z těchto příspěvků, tedy 21 procent. Informoval o tom list Süddeutsche Zeitung.

Při zavádění nového německého zákona do praxe panovaly obavy, že povede k rozsáhlé cenzuře na internetu. První čísla ale ukazují, že výsledkem normy žádná taková cenzura není. Na druhou stranu internetové společnosti tvrdí, že v případě pochybností o daném příspěvku raději sáhnou k jeho zablokování, než aby se vystavily možnosti dostat pokutu.

Německé stížnosti na Youtube podle firmy Google, která tuto platformu provozuje, prověřuje 100 lidí, stížnosti na facebooku 65. Když si u daného příspěvku nejsou jistí, mohou ho předat na další posouzení firemním nebo externím právníkům.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo je po teroru ve Štrasburku v pohotovosti, zpřísnilo kontroly na…

12.12.2018 13:22 Německé bezpečnostní složky jsou kvůli útoku na vánočních trzích ve Štrasburku v pohotovosti a…

Za pár hodin se rozhodne o Mayové. 100 konzervativních poslanců oznámilo,…

12.12.2018 12:57 Nejméně 100 konzervativních poslanců už podle agentury Reuters veřejně oznámilo, že premiérku…

Střelec ze Štrasburku byl známý kriminálník a radikál, měl být zatčen v…

12.12.2018 12:16 Aktualizováno Muže, který je podezřelý, že v úterý večer střílel na vánočních trzích ve Štrasburku,…

Ve Štrasburku střílel Chekatt Cherif. Zmizel v taxíku, policie rozjela…

12.12.2018 12:04 Aktualizováno Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek dnes ráno pokračovaly v pátrání po 29letém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama