Němci zahltili sociální sítě stížnostmi, smazat se mělo 200 tisíc příspěvků

Berlín - V Německu platí zákon, který provozovatelům sociálních sítí hrozí pokutou až 50 milionů eur, pokud nebudou důsledně mazat protiprávní příspěvky. Facebook a Youtube od počátku roku dostaly o Němců už 200 tisíc žádostí o smazání údajně nelegálního obsahu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Facebook
doporučujeme

Nejvíce stížností (214.827) přišlo na videa a komentáře pod nimi na Youtube. V reakci na ně společnost pro uživatele v Německu zablokovala 58.297 z nich, což představuje 27 procent. Nejčastějším důvodem bylo to, že příspěvky byly nenávistné, extremistické nebo urážlivé.

Výrazně méně příspěvků (1704) nahlásili uživatelé facebooku, což může podle některých komentářů souviset s tím, že je zde výrazně složitější na příspěvky upozornit než třeba na Youtube. Facebook zablokoval 362 z těchto příspěvků, tedy 21 procent. Informoval o tom list Süddeutsche Zeitung.

Při zavádění nového německého zákona do praxe panovaly obavy, že povede k rozsáhlé cenzuře na internetu. První čísla ale ukazují, že výsledkem normy žádná taková cenzura není. Na druhou stranu internetové společnosti tvrdí, že v případě pochybností o daném příspěvku raději sáhnou k jeho zablokování, než aby se vystavily možnosti dostat pokutu.

Německé stížnosti na Youtube podle firmy Google, která tuto platformu provozuje, prověřuje 100 lidí, stížnosti na facebooku 65. Když si u daného příspěvku nejsou jistí, mohou ho předat na další posouzení firemním nebo externím právníkům.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt nadějné novinářky v Londonderry: Z jejího posledního tweetu mrazí

19.04.2019 21:45 Aktualizováno Rok poté, co se přestěhovala do Londonderry, mladá severoirská novinářka Lyra McKeeová napsala, jak…

Macron má hlavu v plamenech. Charlie Hebdo zveřejnil po požáru Notre-Dame…

19.04.2019 21:40 Aktualizováno Satirický týdeník Charlie Hebdo, známý svými provokativními obálkami i obsahem, ve svém speciálním…

Berlínský terorista Amri nebyl osamělý vlk. Evropě hrozila bezprecedentní…

19.04.2019 21:00 Komplic Tunisana Anise Amriho, který v roce 2016 spáchal atentát na berlínský adventní trh, měl…

Katedrála Notre-Dame je zamořená olovem. Roztavilo se ho 300 tun, hrozí…

19.04.2019 20:07 Požárem poškozený gotický chrám Notre-Dame v Paříži může být nyní nebezpečný i kvůli kontaminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama