Němci zahltili sociální sítě stížnostmi, smazat se mělo 200 tisíc příspěvků

Berlín - V Německu platí zákon, který provozovatelům sociálních sítí hrozí pokutou až 50 milionů eur, pokud nebudou důsledně mazat protiprávní příspěvky. Facebook a Youtube od počátku roku dostaly o Němců už 200 tisíc žádostí o smazání údajně nelegálního obsahu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Facebook

Nejvíce stížností (214.827) přišlo na videa a komentáře pod nimi na Youtube. V reakci na ně společnost pro uživatele v Německu zablokovala 58.297 z nich, což představuje 27 procent. Nejčastějším důvodem bylo to, že příspěvky byly nenávistné, extremistické nebo urážlivé.

Výrazně méně příspěvků (1704) nahlásili uživatelé facebooku, což může podle některých komentářů souviset s tím, že je zde výrazně složitější na příspěvky upozornit než třeba na Youtube. Facebook zablokoval 362 z těchto příspěvků, tedy 21 procent. Informoval o tom list Süddeutsche Zeitung.

Při zavádění nového německého zákona do praxe panovaly obavy, že povede k rozsáhlé cenzuře na internetu. První čísla ale ukazují, že výsledkem normy žádná taková cenzura není. Na druhou stranu internetové společnosti tvrdí, že v případě pochybností o daném příspěvku raději sáhnou k jeho zablokování, než aby se vystavily možnosti dostat pokutu.

Německé stížnosti na Youtube podle firmy Google, která tuto platformu provozuje, prověřuje 100 lidí, stížnosti na facebooku 65. Když si u daného příspěvku nejsou jistí, mohou ho předat na další posouzení firemním nebo externím právníkům.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladík si šel zaběhat. Co, to se stalo pak, nepochopila ani policie

16.10.2018 12:14 Každému se občas stane nějaká podivná příhoda, o níž pak může vyprávět celé roky. Mladík z…

Francie má nového ministra vnitra. Je macronista každým coulem

16.10.2018 11:54 Novým francouzským ministrem vnitra byl dnes jmenován dosavadní státní tajemník pro vztahy s…

Tvrdý brexit je stále reálnější? V EU je před summitem diplomatický poplach

16.10.2018 11:21 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová by měla ve středu večer s lídry dalších zemí EU otevřeně…

Vzdorovité Polsko? Eurokomisař je velmi znepokojen, rebeluje i Maďarsko

16.10.2018 10:59 Polská vláda svou reformou soudnictví pokračuje ve svém původním směru, prohlásil dnes v Lucemburku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama