Řecká města se změnila ve smrtící labyrinty? V reakci na požár budou zbourány tisíce nelegálních budov

Atény - Po červencovém ničivém lesním požáru nedaleko Atén Řecko zbourá tisíce nelegálně postavených staveb. Řádění ohnivého živlu si vyžádalo přes 90 mrtvých,

Přidejte svůj názor

Alexis Tsipras
doporučujeme

Oznámil to dnes premiér Alexis Tsipras, jehož vláda čelí kritice, že při neštěstí reagovala pomalu. Desítky obětí v letovisku Mati se během požáru nedokázaly vymotat z labyrintu špatně navržených ulic. V oblasti Attiky, která zahrnuje i hlavní město Atény, bude ihned zahájena demolice 3200 načerno postavených budov, uvedl Tsipras.

"Chaos nelegální výstavby, která ohrožuje lidské životy, už nelze dál tolerovat," řekl Tsipras v přístavu Lavrio jižně od letoviska Mati, kde při požáru přišlo 23. července o život nejméně 91 lidí. Všechny budovy, které představují nebezpečí, budou podle něj strženy. "Je to náš závazek vůči mrtvým, a tím spíše i vůči živým," dodal.

Načerno postavené budovy jsou nedílnou součástí řecké krajiny. Status mnohých z nich jednotlivé řecké vlády postupně legalizovaly během všeobecných amnestií. To kritici označují za nepatřičný, ale efektivní způsob, jak si zajistit hlasy.

Desítky takových staveb se nacházely i v Mati, kde vznikl nepřehledný labyrint ulic a nelegální výstavba bránila přístupu k pobřeží.

Neštěstí mělo i politický dopad. V pondělí na svůj post rezignoval šéf řecké civilní obrany. V neděli oznámil úřad premiéra, že byli odvoláni šéfové řecké policie a hasičů. Místní policie údajně ve zmatku řidiče směřovala přímo do požáru. Desítky lidí zemřely, když se pokoušely z vozů uniknout.

Opozice tvrdí, že úřady nedostály rychle svým povinnostem, to ale Tsiprasova vláda odmítla a připomněla, že nelegální výstavba se rozbujela během mandátu předchozích vlád.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Opozice skřípe zuby

23.07.2019 14:59 Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a…

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s…

23.07.2019 14:56 Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety,…

Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho…

23.07.2019 14:39 Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do…

Litevský premiér ustál hlasování o důvěře, z vlády vyhodí tři ministry

23.07.2019 14:08 Litevský premiér Saulius Skvernelis dnes v parlamentu uspěl v hlasování o důvěře, na které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama