Sucho devastuje Evropu, v ohrožení jsou i Vánoce. Katastrofu hlásí Austrálie

Brusel/Sydney - Současná vlna tropického počasí v Evropě tvrdě dopadá také na belgické pěstitele vánočních jedlí. Sucho trápí i protinožce. Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales vyhlásil stav sucha.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Do konce století zasáhne Zemi smrtící vlna veder

Oblast Arden, z níž pochází 85 procent belgických vánočních stromků, je v těchto dnech plná povadlých a někdy i dočista spálených malých stromků, napsal web stanice RTBF. 

"Jsou zde školky, kde máte 15 až 25, někdy až 30 procent uschlých stromků, malých stromků, které jsou rezavé, které rostly během jara a pak je spálil sluneční žár," řekl šéf ardenské unie pěstitelů Jonathan Rigaux. Situace podle něj ještě není katastrofální, ale už nyní jsou prý ztráty obrovské.

Jestliže v příštích třech, čtyřech týdnech nepřibude srážek, přijdou školky asi o 15 procent vánočních jedliček pro letošní sezonu. Stromky budou buď uschlé, nebo nevyhovující z estetického hlediska. Belgický meteorologický úřad klasifikuje aktuální podmínky na většině území jako "extrémně suché". 

Nový Jižní Wales vyhlásil stav sucha

Podle BBC zažívá nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales nejhorší období sucha za posledních více než 50 let. Z oblasti přitom pochází asi čtvrtina zemědělské produkce Austrálie. Státní a federální vláda poskytly státu okamžitou pomoc ve výši 576 milionů australských dolarů (9,43 miliardy Kč).

"V tomto státě není jediný člověk, který by nedoufal v déšť pro naše farmáře a místní komunity," uvedl ministr pro surovinový průmysl v Novém Jižním Walesu Niall Blair.

Farmáři si stěžují na zničenou úrodu, kritický nedostatek vody a nemožnost nakrmit dobytek. Problémy se suchem má kromě Nového Jižního Walesu také sousední stát Queensland a části států Viktorie a Jižní Austrálie.

Vzhledem k tomu, že meteorologové předpovídají sucho i na další tři měsíce, musí se farmáři rozhodnout, zda budou pokračovat v drahém a pracném dovážení krmiva pro dobytek, nebo zda svá zvířata prodají, napsala agentura AP.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v Berlíně uctili oběti válek. Německo přemohlo krvelačné démony,…

18.11.2018 15:41 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového…

Brexit má pedagogický efekt? Evropané vystřízlivěli, usoudil eurokomisař

18.11.2018 15:20 Podle prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse má brexit "pedagogický efekt" na…

Italskému starostovi došla trpělivost: Na Romy vezmeme buldozer a donutíme…

18.11.2018 13:49 Populistický starosta italského města Gallarate Andrea Cassani z Ligy se rozhodl ve svém městě…

Blokády a protesty paralyzují Francii. Přes 400 zraněných, Macron zatím…

18.11.2018 13:28 Přes 400 raněných, z toho 14 těžce, a jednu mrtvou si podle nové bilance dosud vyžádaly protesty na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama