Británie vrátí Iráku cennosti ze sumerského období, uloupeny byly po pádu Husajna

Londýn - Británie vrátí Iráku osm předmětů starých až 5000 let a uloupených po pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003. Jedná se například o tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irák

Policie v roce 2003 předměty zabavila londýnskému obchodníkovi s uměleckými předměty. Artefakty následně putovaly do policejního skladu a až letos byly předány Britskému muzeu. Jeho odborníci věci identifikovali a určili, že pocházejí ze sumerského chrámu Tello v jižním Iráku.

Do Iráku se vrátí tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy. Je na nich jméno krále, který je nechal zhotovit, název chrámu, pro nějž byly vyrobeny, i jméno boha, jemuž byl chrám zasvěcen. Dalším předmětem je hlava hole používané jako zbraň, přívěsek ve tvaru býka zhotovený z mramoru a pocházející z období 3000 let před naším letopočtem, dvě pečetidla a jeden oblázek s rytinou.

"Ve chvíli, kdy policie posílala ty předměty Britskému muzeum k identifikaci, jsme my pracovali v terénu na vykopávkách chrámu, odkud ty věci byly ukradeny," sdělil agentuře AFP ředitel vykopávek v Tellu Sebastien Rey. Archeologové tehdy na místě našli předměty, jež po sobě zanechali zloději. Zbavili se i rozbitých kuželů s nápisy.

Ředitel muzea Hartwig Fischer řekl, že jeho instituce je odhodlána rozhodně bojovat proti nelegálnímu obchodování s cennými předměty. Do Iráku by měla být schránka převezena příští týden. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italská vláda dál bojuje proti migrantům? Přijala přísný dekret o migraci…

24.09.2018 17:20 Řím - Italská vláda dnes schválila přísný dekret, který slučuje předchozí zákonná opatření o…

Sorosova nadace přešla do útoku. Zákony proti uprchlíkům dává k soudům

24.09.2018 17:20 Aktualizováno Budapešť - Nadace Open Society Foundations (OSF) amerického finančníka maďarského původu George…

Němci už jsou z Merkelové otráveni? Výrazně posílila jiná strana,…

24.09.2018 16:37 Aktualizováno Berlín - Kdyby se nyní v Německu konaly parlamentní volby, nešla by k nim téměř třetina voličů.…

Brusel žene Polsko k soudu EU. Z Varšavy přicházejí nevybíravé reakce

24.09.2018 16:33 Aktualizováno Brusel/Varšava - Evropská komise (EK) žaluje Polsko u unijního soudu kvůli přijetí zákona o polském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama