Británie vrátí Iráku cennosti ze sumerského období, uloupeny byly po pádu Husajna

Londýn - Británie vrátí Iráku osm předmětů starých až 5000 let a uloupených po pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003. Jedná se například o tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irák

Policie v roce 2003 předměty zabavila londýnskému obchodníkovi s uměleckými předměty. Artefakty následně putovaly do policejního skladu a až letos byly předány Britskému muzeu. Jeho odborníci věci identifikovali a určili, že pocházejí ze sumerského chrámu Tello v jižním Iráku.

Do Iráku se vrátí tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy. Je na nich jméno krále, který je nechal zhotovit, název chrámu, pro nějž byly vyrobeny, i jméno boha, jemuž byl chrám zasvěcen. Dalším předmětem je hlava hole používané jako zbraň, přívěsek ve tvaru býka zhotovený z mramoru a pocházející z období 3000 let před naším letopočtem, dvě pečetidla a jeden oblázek s rytinou.

"Ve chvíli, kdy policie posílala ty předměty Britskému muzeum k identifikaci, jsme my pracovali v terénu na vykopávkách chrámu, odkud ty věci byly ukradeny," sdělil agentuře AFP ředitel vykopávek v Tellu Sebastien Rey. Archeologové tehdy na místě našli předměty, jež po sobě zanechali zloději. Zbavili se i rozbitých kuželů s nápisy.

Ředitel muzea Hartwig Fischer řekl, že jeho instituce je odhodlána rozhodně bojovat proti nelegálnímu obchodování s cennými předměty. Do Iráku by měla být schránka převezena příští týden. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Labouristé útočí: Po odchodu Raaba už nemá vláda žádnou autoritu

15.11.2018 11:22 Podle britských opozičních labouristů nezůstala konzervativní vládě Theresy Mayové po dnešní…

Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu. Vyhráno ještě není, varuje…

15.11.2018 11:21 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil dnes předseda…

Mayové se sype vláda. Rezignoval brexitový ministr Raab, posléze…

15.11.2018 11:13 Aktualizováno Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes odstoupil z funkce. Svůj krok oznámil na twitteru a…

Britové si mohli vybrat třešničky na dortu, hromuje německá ARD

15.11.2018 11:10 Britové si přes opakované ujišťování evropských politiků o opaku nakonec v dohodě o brexitu přeci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama