Řecko zveřejnilo tragickou bilanci požáru u Atén. Uhořel i půlroční syn hasiče

Atény - Řecko dnes zveřejnilo seznam 93 obětí lesního požáru z 23. července, který se rozhořel východně od Atény. Mezi mrtvými ve věku od šesti měsíců do 95 let figurují i čtyři rodiny. Hospitalizováno zůstává 34 osob, šest z nich leží na jednotce intenzivní péče. Premiér Alexis Tsipras přislíbil reformu národního úřadu pro pomoc při živelních katastrofách.

Alexis Tsipras
doporučujeme

Většina obětí jsou Řekové, ale zemřeli i dva Poláci, Ir a Belgičan. Poslední oběť na seznam přibyla dnes: zraněním utrpěným při požáru podlehla 78letá žena. Je desátým člověkem, který zemřel po neštěstí v nemocnici. 

Více než polovina obětí překročila 60 let. Na seznamu jsou i prarodiče, kteří zemřeli se svými vnoučaty. Mezi mrtvými figuruje pět členů jedné rodiny - 39letý kuchař, jeho žena, jejich dvě děti ve věku čtyři a sedm let a mužova 67letá matka. Celkem při neštěstí o život přišlo 11 dětí. Nejmladším z nich byl šestiměsíční chlapec, syn požárníka, který se toho dne účastnil hašení.

zdroj: YouTube

Levicová vláda od počátku čelí kritice za to, jakým způsobem se během neštěstí postupovalo. Státní úřad, který měl zakročit, podle kritiků nekoordinoval svou činnost s místní policií, která motoristy údajně směřovala do míst, kde hořelo.

Oheň "hluboce poranil nás všechny", prohlásil Tsipras, když oznamoval reformu Generálního sekretariátu civilní ochrany.

Příčina požáru a postup při něm se vyšetřují. Vláda měla zprvu podezření, že oheň byl založen úmyslně. Později úřady uvedly, že požár vznikl náhodně při spalování zahradního odpadu.

Nynější kabinet, který je u moci od roku 2015, za příčinu vysokého počtu obětí považuje zejména nelegálně postavené budovy a špatné územní plánování v letovisku Mati - odpovědnost by tak padla na předchozí vlády, které černé stavby tolerovaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama