Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu, říká policista

Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení. Policie už čin nepovažuje za dopravní nehodu, řidič auta byl zatčen s podezřením na spáchání terorismu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Londýn, ilustrační fotografie

Ráno najelo auto velkou rychlostí do betonového zátarasu před parlamentní budovu. Policisté dvacetiletého řidiče zatkli. Auto porazilo několik lidí. "Muž byl zatčen s podezřením na terorismus... Ulice v okolí zůstanou zřejmě po nějakou dobu uzavřené. Stanice metra Westminster je zavřená. V tuto chvíli to považujeme za teroristický incident," stojí v policejním prohlášení.

Velitel protiteroristického oddělení Neil Basu řekl, že nic nenaznačuje, že Londýňanům hrozí další nebezpečí. Ačkoli Basu prohlásil, že podezřelý ještě nebyl formálně identifikován, reportér BBC z jiných zdrojů zjistil, že zatčený je policii znám. BBC také oznámila, že zraněni jsou tři lidé a jeden z nich je v nemocnici. Záchranná služba v obnoveném prohlášení uvedla, že dva lidé byli převezeni do nemocnice a třetí s malým zraněním byl ošetřen na místě.

Podezřelý pocházející z anglického Midlandu podle BBC neměl dříve co do činění ani s tajnou službou MI-5, ani s protiteroristickou policií. Policie kvůli němu prohledávala jeden dům v Nottinghamu a dva v Birminghamu, odkud v pondělí vyjel; v centru Londýna se podle policie pohyboval více než sedm hodin před činem.

zdroj: YouTube

Basu vyloučil zprávy, které se objevily v médiích a podle nichž možná policie auto stíhala. Řekl, že za autem zatčeného nejela policejní dodávka. "Myslím, že to byla sanitka reagující na zcela jiné přivolání," řekl.

Bývalý policejní velitel Peter Kirkham řekl stanici Sky News, že vzhledem k místu je případ nevyhnutelně vyšetřován jako útok. "Je jisté, že při prvním pohledu se to nejevilo jako normální dopravní nehoda. Všechna svědectví poukazují na to, že šlo o úmysl," řekl. Podle něj auto samotné policie zřejmě nepovažuje za hrozbu, protože nechala v blízkosti pohybovat se příliš mnoho lidí. "Kdyby si mysleli, že to byl nástroj (útoku), udělali by mnohem širší kordon," sdělil Kirkham.

Rychlou práci policie ocenil londýnský starosta Sadiq Khan, který oznámil, že je s policií v kontaktu. Premiérka Theresa Mayová na události reagovala na twitteru: "Myslím na ty, kdo byli při incidentu ve Westminsteru zraněni. Děkuji zásahovým složkám za jejich okamžitou a odvážnou reakci." 

I po odpoledním jednání výboru pro krizové situace COBRA zůstal stupeň bezpečnostních opatření kvůli hrozbě teroristického útoku druhý nejvyšší.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit adrenalinovou atrakci…

21.09.2018 09:31 Aktualizováno Mnichov - Několik nových atrakcí a především zase o něco dražší pivo přinese letošní Oktoberfest.…

Polsko bude platit. Exhumacemi porušilo práva vdov, rozhodl soud ve…

21.09.2018 08:12 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes shledal Polsko vinným z…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, v Barceloně protestovaly tisíce lidí

21.09.2018 08:04 Aktualizováno Barcelona - V Barceloně ve čtvrtek večer protestovaly tisíce separatistů, informovala španělská…

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama