Rasisté a xenofobové? Politolog nabízí překvapivý pohled na populismus

NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v komentáři pro server The Independent. Politolog, který přednáší na Open University, připomíná, že populisté nejen optimisticky slibují potřebné změny údajně zkaženého politického a ekonomického řádu, ale - co je zlověstnější - v celosvětovém měřítku nebezpečně propagují rasismus, sexismus, xenofobii, šovinismus a útočí na základní lidská práva.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustraćní foto

My versus oni

Za důležité politolog považuje neslučovat různá populistická a lidová hnutí. "Levicová hnutí hájí větší otevřenost a zřetelně se liší od těch pravicových, která tíhnou k posílení či zvýšení vyloučení," vysvětluje Bloom. Přiznává, že navzdory těmto zásadním rozdílům mají populisté jedno společné - tvrdí, že reprezentují údajně potlačovanou většinu, "lid".

Kdo je však oním "lidem" není zdaleka jasné, poukazuje expert. Dodává, že obě strany bojují s definicí těch, kteří do dané skupiny patří, a kteří  nikoliv, tudíž se ve veřejném pobouření nad populismem ztrácí hlubší spor o to, na kom sociálně, ekonomicky a politicky záleží.

V důsledku aktuálního vzestupu populistických hnutí došlo k mnoha pokusům lépe definovat, co vlastně pojem populismus popisuje, zmiňuje odborník. Za nejlepší označuje  nedávnou definici politologů Daniela Albertazziho a Duncana McDonnella, podle kterých populismus staví čestný a homogenní "lid" proti souboru elit a nebezpečných osob označovaných jako "oni", kteří údajně odpírají suverénnímu lidu jeho práva, hodnoty, identitu a hlas.

Populismus neláká pouze útokem na elity ve stylu "my versus oni", ale svým stoupencům nabízí také vlídný pocit solidarity, zdůrazňuje Bloom. Vysvětluje, že jde o mobilizaci jedinců a komunit na bázi společné identity, která bývá společensky povzbuzující a politicky posilující, tudíž se prezentuje jako příležitost dramaticky změnit politickou mapu naplnit relativně vyprázdněný pojem "lid" nějakým novým obsahem.

"Ale zatímco některé představy o 'lidu' přinášejí vyloučení, jiné jsou radikálně inklusivní," pokračuje politolog. Odkazuje na politického teoretika Ernesta Laclaua, podle něhož jsou kořeny populismu spojeny se specifickou představou, že i zdánlivě obyčejný protest může odhalit limity stávajícího systému a potenciálně vést k nastolení radikálně odlišného, protože neschopnost mocných uspokojit vznášené požadavky vede k tomu, že mocní i hodnoty, které reprezentují, se brzy začnou jevit jako zranitelné a nahraditelné.   

Laclau se sice zabýval obecnou logikou populismu, ale obsah jeho tezí silně platí pro stávající neklidné časy, domnívá se akademik. Připomíná současné volání po širší demokracii či směrování pozornosti veřejnosti k demokratizaci politických a ekonomických organizací, které kontrastuje například s šířením strachu z imigrantů, jehož cílem je naopak redukovat politickou moc a ekonomické benefity na výsadu vybraných obyvatel.   

Je třeba hledat nové uspořádání

Populismus má ovšem radikální potenciál posilovat nejen vyloučení, ale otevřenost, jelikož šířením sdíleného pocitu nespravedlnosti mohou inklusivní hnutí mobilizovat své stoupence k pomoci lidem, kteří jsou sociálně ignorováni, přičemž prvotní empatie může následně přerůst v solidaritu, konstatuje politolog. Dodává, že při takové definici může "lid" naopak zahrnovat stále více občanů.

Mnoho odborníků v posledních letech řeší otázku, na co všechno lze pojem populismus vztáhnout, poukazuje Bloom. Nastiňuje, že se vedou spory o tom, zda lze za populistu označit třeba vůdce britských labouristů Jeremyho Corbya a zda neschopnost rozlišovat mezi exkluzivními a inklusivními hnutími neodráží lenost a chybné úvahy. "Pokud je jakékoliv zpochybnění 'rozumné', 'umírněné' politiky shazováno jako populistické bez ohledu na jeho deklarované cíle, pak je politická dominance establishmentu pevná," píše expert.

Politolog se proto ztotožňuje s názorem, že populismus je třeba definovat úžeji, ale varuje před celkovým opomíjením inklusivně orientovaných hnutí. Pokud jsou levicová hnutí fixovaná na svržení "zhoubných" či "nekompetentních" elit, svazují se s nebezpečnou politikou suverenity, jejímž jediným cílem je převzít moc, varuje Bloom. Poukazuje, že namísto této velmi úzké vize je třeba hledat spíše nové způsoby spravedlivějšího uspořádání společnosti a podílu na moci.    

Podobná politická hnutí by o sobě ostatně vždy měla uvažovat jako o počátku, nikoliv konci, a proto by radikálně inklusivní politika měla obsahovat více než kritiku těch na vrcholu a spíše vést debatu o tom, kdo jsme a jak můžeme posílit svou pozici, uvažuje akademik. Dodává, že v době, kdy zažíváme vzestup xenofobie a etnického nacionalismu, ta těchto věcech záleží víc než kdy dříve. "Moderní politika není jen bojem mezi levicovým a pravicovým populismem - je soubojem o definici a rozšíření toho, co je 'lid' a čeho může společně dosáhnout," uzavírá politolog.    

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukne Oktoberfest, pivo zdraží. Můžete zkusit adrenalinovou atrakci…

21.09.2018 09:31 Aktualizováno Mnichov - Několik nových atrakcí a především zase o něco dražší pivo přinese letošní Oktoberfest.…

Polsko bude platit. Exhumacemi porušilo práva vdov, rozhodl soud ve…

21.09.2018 08:12 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes shledal Polsko vinným z…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, v Barceloně protestovaly tisíce lidí

21.09.2018 08:04 Aktualizováno Barcelona - V Barceloně ve čtvrtek večer protestovaly tisíce separatistů, informovala španělská…

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama