Brusel jde Polsku po krku. Evropská komise zahájila druhou fázi řízení

Brusel/Varšava - Evropská komise (EK) dnes zahájila druhou fázi řízení vedeného vůči Polsku kvůli novele zákona o nejvyšším soudu. Brusel je nespokojen s odpovědí Varšavy na první krok EK, jímž bylo řízení 2. července zahájeno.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Varšava

Polský zákon o nejvyšším soudu je dle eurokomise neslučitelný s právem EU, protože oslabuje zásadu nezávislosti soudnictví, včetně zásady neodvolatelnosti soudců. Polská vláda zaslala do Bruselu svou odpověď na zahájení řízení 2. srpna. Odmítla obvinění vznesená komisí a dospěla k závěru, že "podnět EK je neoprávněný".

"Polsko neplní své povinnosti podle článku 19 odstavce 1 Smlouvy o Evropské unii ve spojení s článkem 47 Listiny základních práv Evropské unie," konstatovala dnes EK v novém stanovisku, které zaslala do Varšavy a které znamená přechod do druhé fáze řízení.

Polské orgány mají nyní jeden měsíc na to, aby přijaly nezbytná opatření, a dosáhly tak souladu s odůvodněným stanoviskem. Pokud nepřijmou odpovídající opatření, může se komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru EU. 

Nový polský zákon o nejvyšším soudu snižuje důchodový věk soudců nejvyššího soudu ze 70 na 65 let. Kvůli tomu by 27 ze 72 soudců této vrcholné justiční instance v zemi hrozilo, že budou nuceni odejít do důchodu. Toto opatření se týká i předsedkyně nejvyššího soudu, jejíž šestiletý mandát stanovený polskou ústavou by byl předčasně ukončen.

Soudci mají podle novely možnost požádat prezidenta o prodloužení svého funkčního období. Zákon však nestanoví žádná kritéria ani možnost soudního přezkumu rozhodnutí hlavy státu. EK také znovu vyjádřila výhrady k zavedení konzultace se Státní soudcovskou radou, která podle Bruselu nepředstavuje dostatečnou záruku nezávislosti. Komise poukazuje na to, že "stanovisko rady není závazné a vychází z vágních kritérií. V důsledku reformy z 8. prosince 2017 je teď navíc složena ze soudců, které jmenuje polský Sejm, což je proti evropským zásadám nezávislosti soudnictví".

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii pustili z vězení obávaného muslima. Deradikalizace se nezdařila

19.10.2018 18:03 V Británii dnes z vězení propustili známého radikálního muslimského duchovního Anjema Choudaryho,…

Evropa a Asie proti Trumpovi: Summit ASEM podpořil dohodu s Íránem

19.10.2018 16:45 Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí se dnes na summitu ASEM v Bruselu shodli na podpoře…

Tvrdá rána pro Polsko. Soud EU nařídil okamžité zastavení soudní reformy

19.10.2018 16:30 Aktualizováno Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce…

Vztahy ČR-Německo? Petříček jednal v Berlíně, řešila se i uprchlická krize

19.10.2018 16:10 Aktualizováno Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po dnešním jednání s novým českým ministrem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama