Německé úřady musí zajistit návrat bin Ládinova bodyguarda, nařídil soud

Düsseldorf - Vrchní správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko dnes rozhodl, že německé úřady musejí na vlastní náklady zajistit návrat bývalého bodyguarda vůdce teroristické sítě Al-Káida, neprávem vyhoštěného do Tuniska.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Osobního srážce Usámy bin Ládina, Samiho A. (42), město Bochum v 13. července poslalo do jeho vlasti, ačkoli soud konstatoval, že vyhoštěn zatím být nemůže. Toto rozhodnutí ale bylo předáno až v době, kdy už byl Tunisan v letadle.

Soudci správního soudu dnes postup místních úřadů ostře kritizovali. Pokud by totiž řádně informovaly příslušný soud v Gelsenkirchenu o zamýšleném termínu vyhoštění, byl by si soud vědom nutnosti urychleného konání. Tím "by se zabránilo nyní nastalé situaci", zdůraznil správní soud.

Podle agentury DPA není jasné, jak rychle by se nyní mohl Sami A. do Německa vrátit. Tuniská justice dnes reagovala na možnost návratu Samiho A. do Německa zdrženlivě. "Naše země v zásadě své občany nevydává, protože to je proti svrchovanosti státu," řekl DPA příslušný tuniský státní zástupce. Sami A. je v Tunisku vyšetřován a pas mu úřady zabavily. 

Sami A. představuje podle německých úřadů bezpečnostní riziko a považují ho za islamistu. Tunisan požádal v Německu v roce 2006 neúspěšně o azyl. Byl obviněn, že se roku 2000 podrobil vojenské a ideologické přípravě v jednom táboře teroristické sítě Al-Káida v Afghánistánu. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Soud poslal Le Penovou na psychiatrii. Z tohoto režimu jde strach, zuří na…

20.09.2018 17:27 Paříž - Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ostře ohradila proti soudnímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama