Německé úřady musí zajistit návrat bin Ládinova bodyguarda, nařídil soud

Düsseldorf - Vrchní správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko dnes rozhodl, že německé úřady musejí na vlastní náklady zajistit návrat bývalého bodyguarda vůdce teroristické sítě Al-Káida, neprávem vyhoštěného do Tuniska.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Osobního srážce Usámy bin Ládina, Samiho A. (42), město Bochum v 13. července poslalo do jeho vlasti, ačkoli soud konstatoval, že vyhoštěn zatím být nemůže. Toto rozhodnutí ale bylo předáno až v době, kdy už byl Tunisan v letadle.

Soudci správního soudu dnes postup místních úřadů ostře kritizovali. Pokud by totiž řádně informovaly příslušný soud v Gelsenkirchenu o zamýšleném termínu vyhoštění, byl by si soud vědom nutnosti urychleného konání. Tím "by se zabránilo nyní nastalé situaci", zdůraznil správní soud.

Podle agentury DPA není jasné, jak rychle by se nyní mohl Sami A. do Německa vrátit. Tuniská justice dnes reagovala na možnost návratu Samiho A. do Německa zdrženlivě. "Naše země v zásadě své občany nevydává, protože to je proti svrchovanosti státu," řekl DPA příslušný tuniský státní zástupce. Sami A. je v Tunisku vyšetřován a pas mu úřady zabavily. 

Sami A. představuje podle německých úřadů bezpečnostní riziko a považují ho za islamistu. Tunisan požádal v Německu v roce 2006 neúspěšně o azyl. Byl obviněn, že se roku 2000 podrobil vojenské a ideologické přípravě v jednom táboře teroristické sítě Al-Káida v Afghánistánu. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

V Barceloně demonstrují statisíce lidí, podporují katalánské politiky

16.02.2019 21:27 Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali…

Ve Francii opět demonstrovaly tisíce příznivců žlutých vest

16.02.2019 20:21 Aktualizováno V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest,…

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

16.02.2019 20:17 Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama