Děsivá svědectví po zřícení mostu v Janově: Tlaková vlna odhazovala lidi několik metrů

Janov - Tragédie v Janově, kdy se v úterý na frekventovanou dálnici zřítil kus mostu, si vyžádala nejméně 38 mrtvých, devět z 15 raněných je v kritickém stavu. Pod sutinami může být deset až 20 osob. Guvernér Ligurie má za to, že záchranáři už patrně žádného přeživšího nenaleznou. Média přinášejí příběhy lidí, kteří neštěstí přežili.

zřícený most v Janově (Genova, Italy 14.8.2018)

Za ruku držela svou 24letou dceru Camillu úplně zasypanou sutinami 58letá Marina Guagliatová, kterou trosky uvěznily po hruď. "Hasiči se mnou mluvili a chtěli mě vyprostit, ale neviděli mou dceru, která byla celá zasypaná. Bez ustání jsem na ně křičela, ať mě nechají a postarají se o ni," řekla listu La Repubblica na nemocničním lůžku.

zdroj: YouTube

V okamžiku neštěstí se matka s dcerou probírali veteší v ekologickém sběrném dvoře u řeky Polcevera, která teče pod mostem. "Nadšeně sbíráme starožitnosti," vysvětluje Guagliatová.

"Právě jsem přijel pod most, otevřel jsem dveře auta a chtěl jsem vystoupit," řekl novinářům Luciano Goccia, když si z kabiny nákladního vozu, která je z větší části slisovaná, přišel vyzvednout věci. "Najednou jsem letěl vzduchem, narazil jsem do zdi, nemohl jsem dýchat, nemohl jsem nic," popsal Goccia rychlý sled událostí.

Tlaková vlna jej odhodila o několik metrů. Nákladní vůz je úplně zničený. Část kabiny, kde seděl Goccia, dopadla o poznání lépe. To, že přežil pokládá za zázrak. Když pomyslí na ty, co zůstali v sutinách, nemůže prý spát a na zřícený most nedokáže ani pohlédnout. 

Bez úhony z místa neštěstí unikli Nicola a Lisa Hentonovi-Mitchellovi a jejich dvě děti ve věku devět a 12 let. Svůj dramatický útěk popsali serveru BBC. Za hustého deště nejprve pocítili, že auto na mostě sklouzlo doprava. Jeli ale dál a najednou se před nimi rozzářil roj červených světel: ostatní vozy začaly brzdit. Pak se řidiči se pokoušeli couvat, lidé křičeli a mávali rukama, vypověděla dvojice. "Zkoušeli jsme couvat, ale to nešlo. Narazilo do nás auto před námi," řekl Nicola. Lidé pak začali italsky křičet "Ven z aut" a "Utíkejte". Celá rodina se jala utíkat zpět do tunelu, odkud přijeli. Nad situací prý převzali kontrolu řidiči kamionů, kteří utíkající směřovali do jeho ústí. Uvnitř tunelu našlo úkryt zhruba šest desítek lidí různých národností.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje