Starosta Londýna přiznal: Není jiná možnost, musíme začít jednat

Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody o vystoupení. Řekl to dnes londýnský starosta Sadiq Khan.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Londýnský starosta Sadiq Khan

Úřad London Resilience Forum má běžně na starosti připravenost města na události, jakými jsou například teroristické útoky, plánoval také postup po požáru bytového domu Grenfell Tower, při němž zahynulo přes 70 lidí. Nyní má vyhodnotit, jak by vypadala dostupnost léků, potravin či energií v případě, že by selhala vyjednávání mezi britskou vládou a zástupci Evropské unie.

"Kdyby vláda zvolila jiný přístup k vyjednáváním, nebyl by tento scénář nikdy ve hře, ale nyní nám nezbývá nic jiného, než se připravit na scénář bez dohody," citoval Khana deník The Guardian. "I členové vlády nyní připouštějí, že nekontrolovaný odchod z EU bez dohody je pravděpodobnější než kdy dřív," pokračoval Khan.

Vyjednávání mezi britskými a evropskými diplomaty v Bruselu pokračovala tento týden. Odchod Británie z EU je naplánován na 29. března 2019, následovat ale má přechodné období trvající až do konce roku 2020, kdy mají v Británii nadále platit evropské předpisy.

Před hrozbou neúspěchu vyjednávání v poslední době varovala celá řada politiků. Naposledy ve čtvrtek britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který takové vyústění označil za "chybu, které bychom litovali po celé generace". Několik evropských farmaceutických firem už informovalo, že kvůli rostoucí nejistotě začaly navyšovat zásoby léků v britských skladech, nebo taková opatření mají v plánu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Může jít o terorismus

19.02.2019 20:20 Aktualizováno Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory

19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama