Pražské jaro má vliv na vztahy Německa s ČR dodnes, míní sociolog z Postupimi

Berlín - Sociolog a zástupce ředitele Střediska pro výzkum soudobých dějin (ZZF) v Postupimi Jürgen Danyel se domnívá, že pražské jaro, které ukončil vpád armád Varšavské smlouvy v srpna 1968, sice trvalo relativně krátce, jeho stopy jsou ale v česko-německých vztazích patrné dodnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlín, ilustrační foto

"Pražské jaro otevřelo nakrátko okno pozitivním vztahům mezi Spolkovou republikou (Německo) a Československem. Invaze mnohé zničila a myslím, že měla dlouhodobé následky - na německo-české vztahy dodnes," řekl Danyel v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutsche Welle (DW).

Podle něj jsou nástupnické státy Československa, tedy Česko a Slovensko, dodnes pro Německo méně důležitým partnerem než například Polsko či Rusko. 

Společnost v západním Německu podle Danyela vývoj v Československu v období takzvaného pražského jara velmi zajímal, což se projevilo mimo jiné právě i po srpnové invazi. "Ve všech velkých (západo)německých městech se konaly manifestace. Dokonce i v malých městech demonstrovaly stovky a tisíce lidí ze všech společenských vrstev: žáci, studenti, úředníci," upozornil Danyel, podle kterého byla okupace Československa v roce 1968 zásadním zlomem v nadějně se rozvíjejícím západoněmecko-československých vztazích.

Pražské jaro i jeho násilné potlačení podle sociologa u veřejnosti ve Spolkové republice zlepšilo obraz Československa, který byl do té doby zatížen jejím protikomunistickým smýšlením. "Tuto zlepšenou image nemohl pak už Husákův režim v době normalizace potlačit," řekl Danyel. "Jinak bychom vývoj po roce 1989 nezažili," dodal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Soud poslal Le Penovou na psychiatrii. Z tohoto režimu jde strach, zuří na…

20.09.2018 17:27 Paříž - Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ostře ohradila proti soudnímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama