Pražské jaro má vliv na vztahy Německa s ČR dodnes, míní sociolog z Postupimi

Berlín - Sociolog a zástupce ředitele Střediska pro výzkum soudobých dějin (ZZF) v Postupimi Jürgen Danyel se domnívá, že pražské jaro, které ukončil vpád armád Varšavské smlouvy v srpna 1968, sice trvalo relativně krátce, jeho stopy jsou ale v česko-německých vztazích patrné dodnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlín, ilustrační foto

"Pražské jaro otevřelo nakrátko okno pozitivním vztahům mezi Spolkovou republikou (Německo) a Československem. Invaze mnohé zničila a myslím, že měla dlouhodobé následky - na německo-české vztahy dodnes," řekl Danyel v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutsche Welle (DW).

Podle něj jsou nástupnické státy Československa, tedy Česko a Slovensko, dodnes pro Německo méně důležitým partnerem než například Polsko či Rusko. 

Společnost v západním Německu podle Danyela vývoj v Československu v období takzvaného pražského jara velmi zajímal, což se projevilo mimo jiné právě i po srpnové invazi. "Ve všech velkých (západo)německých městech se konaly manifestace. Dokonce i v malých městech demonstrovaly stovky a tisíce lidí ze všech společenských vrstev: žáci, studenti, úředníci," upozornil Danyel, podle kterého byla okupace Československa v roce 1968 zásadním zlomem v nadějně se rozvíjejícím západoněmecko-československých vztazích.

Pražské jaro i jeho násilné potlačení podle sociologa u veřejnosti ve Spolkové republice zlepšilo obraz Československa, který byl do té doby zatížen jejím protikomunistickým smýšlením. "Tuto zlepšenou image nemohl pak už Husákův režim v době normalizace potlačit," řekl Danyel. "Jinak bychom vývoj po roce 1989 nezažili," dodal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Může jít o terorismus

19.02.2019 20:20 Aktualizováno Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory

19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama