Zřítí se i zbytek mostu v Janově? Pilíř skřípe, okamžik katastrofy zachytila kamera

Janov - Hasiči přerušili vynášení věcí z domů pod částečně zříceným dálničním mostem v Janově kvůli skřípavému zvuku vycházejícímu z východního pilíře. Itálie stále hledá konkrétního viníka tragédie, pokračují neshody ve vládě.

Přidejte svůj názor

V Janově se zřítil kus mostu, jezdila po něm v tu dobu auta (14.8.2018)

Morandiho most se zřítil minulé úterý před polednem, neštěstí si vyžádalo 43 mrtvých. Janovská prokuratura uvedla, že pokud hasiči upozorní na "konkrétní nebezpečí", je připravena nařídit zbourání mostu, uvedla agentura ANSA. Italská média dnes zveřejnila další video, které zachycuje pád mostu. 

zdroj: YouTube

Sedm techniků v únoru zjistilo, že koroze nosných lan most oslabila až o 20 procent, napsal dnes na svém webu italský týdeník L'Espresso. Věděly o tom jak státní úřady, počínaje ministerstvem dopravy, tak provozovatel mostu, společnost Autostrade per l'Italie. Ani stát, ani provozovatel mostu přesto neuvažovaly o omezení dopravy, přesměrování nákladních vozů, snížení rychlosti či omezení dopravy na mostě na jeden jízdní pruh, uvedl týdeník.

Janovský prokurátor Francesco Cozzi dnes řekl, že zatím nejsou vyšetřovány žádné konkrétní osoby ani společnosti. Prokuratura chce, aby se viník zodpovídal z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, ze zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy.

Tragédie způsobila v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice A10, jejíž je most součástí. Představitelé společnosti Autostrade per l'Italia se na sobotní tiskové konferenci odmítli za neštěstí omluvit, protože omluva podle nich sugeruje vinu. Firma tvrdí, že svým závazkům dostála, a chce počkat na výsledky vyšetřování.

Nesourodá populistická vláda složená z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptické Ligy se dosud neshodovala na postupu vůči provozovateli.

Šéf M5S Luigi Di Maio od počátku razí, že kontrolu nad italskými dálnicemi by měl převzít stát. Podle ministra vnitra Mattea Salviniho si tento proces vyžádá mnoho týdnů a měla by v něm mít prostor k vyjádření protistrana. Od počátku se k takovému řešení stavěl rezervovaně.

Nestranický premiér Guiseppe Conte uvedl, že vláda už spustila řízení, jehož cílem je odejmout koncesi společnosti Autostrade per l'Italia. Firma provozuje 3000 kilometrů italských dálnic, polovinu celkové infrastruktury, již zaštiťují soukromníci. Pokud italský stát koncesi skutečně zruší, bude ho to stát až 18 miliard eur (463 miliard korun), odhaduje největší italská odborová organizace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

V Barceloně demonstrují statisíce lidí, podporují katalánské politiky

16.02.2019 21:27 Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali…

Ve Francii opět demonstrovaly tisíce příznivců žlutých vest

16.02.2019 20:21 Aktualizováno V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest,…

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

16.02.2019 20:17 Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama