Dohoda o brexitu se nestihne? Británie vydá instrukce pro nejhorší možný scénář

Brusel - Summit EU plánovaný na 18. a 19. října byl dlouho označován za rozhodující moment vyjednávání o brexitu, po kterém by ještě zbývalo dost času na složitý proces ratifikace výsledné dohody v jednotlivých členských zemích. Diplomaté ale dnes přišli s varováním, že se uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie patrně nestihne.

Přidejte svůj názor

Brexit

Přetrvávají především neshody ohledně budoucího režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. "Rozhodně nastane opravdový pokus o říjen a nejspíš to nebude tak docela stačit. Takže ačkoli to zatím nebylo formálně potvrzeno, listopadový summit navíc se jeví jako nejpravděpodobnější," cituje Reuters nejmenovaného vysoce postaveného diplomata EU.

Německá europoslankyně Gabriele Zimmerová, která se také podílí na rozhovorech kolem brexitu, rovněž říjnový termín zpochybňuje. "Bude to velmi těžké. Neviděli jsme žádný konkrétní návrh v otázce irské hranice, který by mohl fungovat. Listopad je poslední možnost. Prosinec už je pro nás příliš pozdě," řekla.

Británie má z EU vystoupit 29. března 2019 a s přibývajícím časem narůstají obavy z možného odchodu bez dohody. Britský ministr pro brexit Dominic Raab se bude v Bruselu tento týden snažit vyjednávání posunout, zatímco vláda začne podle BBC ještě před koncem srpna publikovat instrukce pro případ, že Británie odejde bez dohody. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Soud poslal Le Penovou na psychiatrii. Z tohoto režimu jde strach, zuří na…

20.09.2018 17:27 Paříž - Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ostře ohradila proti soudnímu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama