Dohoda o brexitu se nestihne? Británie vydá instrukce pro nejhorší možný scénář

Brusel - Summit EU plánovaný na 18. a 19. října byl dlouho označován za rozhodující moment vyjednávání o brexitu, po kterém by ještě zbývalo dost času na složitý proces ratifikace výsledné dohody v jednotlivých členských zemích. Diplomaté ale dnes přišli s varováním, že se uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie patrně nestihne.

Přidejte svůj názor

Brexit

Přetrvávají především neshody ohledně budoucího režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. "Rozhodně nastane opravdový pokus o říjen a nejspíš to nebude tak docela stačit. Takže ačkoli to zatím nebylo formálně potvrzeno, listopadový summit navíc se jeví jako nejpravděpodobnější," cituje Reuters nejmenovaného vysoce postaveného diplomata EU.

Německá europoslankyně Gabriele Zimmerová, která se také podílí na rozhovorech kolem brexitu, rovněž říjnový termín zpochybňuje. "Bude to velmi těžké. Neviděli jsme žádný konkrétní návrh v otázce irské hranice, který by mohl fungovat. Listopad je poslední možnost. Prosinec už je pro nás příliš pozdě," řekla.

Británie má z EU vystoupit 29. března 2019 a s přibývajícím časem narůstají obavy z možného odchodu bez dohody. Britský ministr pro brexit Dominic Raab se bude v Bruselu tento týden snažit vyjednávání posunout, zatímco vláda začne podle BBC ještě před koncem srpna publikovat instrukce pro případ, že Británie odejde bez dohody. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba z Evropy? Merkelovou vyděsila slova Donalda Trumpa

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána…

V Barceloně demonstrují statisíce lidí, podporují katalánské politiky

16.02.2019 21:27 Desítky tisíc lidí vyšly dnes v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali…

Ve Francii opět demonstrovaly tisíce příznivců žlutých vest

16.02.2019 20:21 Aktualizováno V Paříži i dalších větších městech Francie se dnes opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest,…

Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně

16.02.2019 20:17 Neznámý vandal v noci dnešek opět poničil na hřbitově v londýnské čtvrti Highgate náhrobní desku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama