V německé vládě to skřípe kvůli USA. Článek šéfa diplomacie nepotěšil Merkelovou

Berlín - Německá vláda se pře ohledně budoucnosti vztahů se Spojenými státy. Kancléřku Angelu Merkelovou příliš nenadchnul článek šéfa diplomacie k tomuto tématu otištěný v listu Handelsblatt.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Heiko Maas v Handelsblattu předestřel své myšlenky týkající se nové strategie USA. Vyslovil se přitom pro "vyvážené partnerství", v němž "budeme vytvářet rovnováhu tam, kde budou překročeny červené linie". To podle něj platí především v sankční politice Washingtonu, před kterou musejí být chráněny evropské podniky.

V této souvislosti ministr uvažuje o zřízení platebního systému nezávislého na USA, o vytvoření evropského měnového fondu a o vybudování nezávislého systému SWIFT, který zajišťuje mezinárodní platební styk.

"Návrhy Heika Maase na nové uspořádání partnerství se Spojenými státy jsou důležitým příspěvkem, nejde však o společný návrh spolkové vlády," reagovala dnes kancléřka.

Již dříve opakovaně řekla, že USA více nejsou úplně spolehlivý partner. Je podle ní ale důležité v každém případě ponechat otevřené dveře pro návrat USA do mezinárodních dohod.

Spojené státy daly loni OSN najevo záměr odstoupit od pařížské globální dohody o ochraně klimatu, který budou moci realizovat nejdříve v roce 2020. Letos v květnu odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, jejíž zachování si přejí ostatní signatáři včetně Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama