Boj s praním špinavých peněz selhává. Budou padat hlavy?

Riga - Boj s organizovaným zločinem v Lotyšsku selhal kvůli rozsáhlé korupci sahající až do vysoké politiky. Notoricky známá pračka špinavých peněz, do níž proudí ilegální hotovost ze sousedního Ruska, výrazně poškodila pověst postsovětské země, která je zároveň i členem EU. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

Třetí největší lotyšská banka ABLV se letos v únoru uzavřela poté, co americké orgány odhalily, že se jejím prostřednictvím financuje severokorejský jaderný program a činnost ruské a ukrajinské mafie. Ústřední roli v tom měla hrát právě lotyšská centrální banka, jejíž guvernér je momentálně vyšetřován pro podezření z přijetí úplatku.

O ukončení činnosti ABLV tehdy rozhodla Evropská centrální banka a Evropská rada pro systémová rizika. Lotyšský skandál proto vyvolal politické diskuze na téma efektivnějšího boje s legalizací trestné činnosti, která je typická zejména pro státy bývalého Východního bloku. 

Lotyšská středopravicová vláda se proto rozhodla učinit patřičná opatření, včetně snížení podílu vkladů zahraničních investorů z dosavadních z 40 % na pouhých 5. To se setkalo s odporem z řad opoziční středolevicové strany Harmonie, která se zaměřuje zejména na voliče z řad ruské menšiny. Snížení podílu zahraničních vkladů však kritizoval také lotyšský deník Dienas Bizness, podle něhož se jedná o pouhé předvolební gesto a zažehnat riziko rozsáhlého vládního skandálu.

Podle redaktorů deníku Dienas Bizness se na praní špinavých peněz měla podílet také lotyšská ministryně financí Dana Reizniece-Ozolová, která se momentálně snaží vše zamést pod koberec. Dienas Bizness z tohoto důvodu otiskl její karikaturu s titulkem "Hledaná osoba" a pod ní napsal lživý článek, že je Reizniece-Ozolová vyšetřování protikorupční policií, což ale není podložené fakty.

"Jedná se o velkou a jasně viditelnou antikampaň, jejíž načasování přímo koreluje s okamžikem, kdy se Lotyšsko rozhodlo jasně zakročit proti praní špinavých peněz, o kterém se už dlouhodobě ví, ale zatím se nic nedělá," řekl Janis Sarts, ředitel Centra strategické komunikace NATO sídlící v Rize.

Ministryně v nemilosti

Lotyšská ministryně financí Dana Reizniece-Ozolová v rozhovoru ve své kanceláři naznačila, že ruští podnikatelé a lidé s vazbami na ně, které odmítla jmenovat, vedou proti její osobě dezinformační kampaň s cílem ovlivnit zářijové volby a protlačit do parlamentu své politické spojence. Jediným zájmem, který sledují, je skoncovat s jejím aktivním bojem proti praní špinavých peněz.

Reizniece-Ozolová držela v ruce otištěný článek pocházející z Dienas Bizness z 11. června tohoto roku. Hodně paradoxní na něm je, že se snaží vyvolat dojem seriózního média lososovou barvou svých stránek, které jsou typické pro mezinárodní deník Financial Times. Aby ale nebyl obviněn z porušování autorských práv, rozhodl se zvolit slabší odstín. I tak se ale v podstatě jedná o klamavou reklamu.

Na karikaturou ministryně Reizniece-Ozolové stálo "Dohrála jsi, Donno! Rezignuj!" Problémy s deníkem Dineas měla lotyšská ministryně financí už v roce 2016, kdy byla jmenována do své funkce. Snažil se z ní tehdy udělat královnu podsvětí a loutku Spojených států. Redaktoři obecně zpochybňovali kompetenci nově jmenované vlády spravovat zemi a tvrdili, že jsou zde jasné snahy o likvidaci bankovního sektoru a zahraničních investorů, nikoliv boj s praním špinavých peněz, které středopravice hodlá i nadále tolerovat.

Ruská a ukrajinská mafie mají zřejmě velmi silné vazby na vysokou politiku, že ani opatření ve smyslu menšího podílu zahraničních depozit nic nezachrání. Pak ale vyvstává otázka, zda by tomu tak nebylo i v případě, že se k moci dostane proruská středolevice, která by praní špinavých peněz v Lotyšsku podporovala víc otevřeně.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Polska vjelo auto do rybníka, pět mrtvých

10.12.2019 09:47 Pět obětí si dnes vyžádala dopravní nehoda na západě Polska, kde auto sjelo ze silnice do rybníka. …

Zrušení brexitu? Předčasné volby mohou otřást Británií, nervozita roste

10.12.2019 09:30 Dva a půl roku po posledních parlamentních volbách budou Britové ve čtvrtek znovu hlasovat o…

Bezprecedentní aukce: Největší sbírka whisky jde do dražby, čítá téměř…

10.12.2019 09:11 Skotská aukční síň Whisky Auctioneer bude příští rok v únoru a dubnu dražit největší soukromou…

Ruští agenti vraždili v Berlíně? Putin na summitu usadil Merkelovou

10.12.2019 07:36 Spolková kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na okraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama