Německo už má Trumpa dost? Ministr Maas se před diplomaty neudržel

Berlín - Vztahy mezi Berlínem a Washingtonem jsou už delší dobu napjaté. Šéf německé diplomacie Heiko Maas (SPD) si myslí, že by Evropa měla sledovat své vlastní zájmy, když nenajde shodu se Spojenými státy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Berlín, ilustrační foto

USA jsou podle Maase nejbližším spojencem Německa mimo Evropu, a je důležité, aby to tak zůstalo. Zároveň ale spolková republika i Evropa musí reagovat na změny v americké zahraniční politice pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. "Musíme převzít více zodpovědnosti za naši bezpečnost, a to zcela ve vlastním zájmu," řekl dnes Maas v Berlíně na setkání německých diplomatů z celého světa.

Platí to podle něj nejen na evropském kontinentu, ale třeba také na severu Afriky. "Kdo jiný by to měl dělat?" položil otázku šéf německé diplomacie. Spojené státy to podle něj činí stále méně a Rusko s Čínou jen tehdy, když jde o jejich vlastní zájmy, které se ale často liší od těch evropských.

Se Spojenými státy by sice měla Evropa více investovat do spolupráce v oblastech, kde obě strany mají podobné zájmy, zároveň ale musí být Evropané připraveni hledat vlastní alternativy tam, kde se evropské a americké zájmy liší. Jako příklad Maas uvedl rozdílný přístup k dohodě o íránském jaderném programu, kterou Trump vypověděl a kterou se Evropa snaží nadále naplňovat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež sloužil mši v Litvě, přišlo 100 tisíc věřících. Varoval před…

23.09.2018 14:31 Vilnius - Papežova dnešní mše v litevském Kaunasu přilákala na 100.000 věřících. František během…

Británie v politické krizi: Mayová zvažuje předčasné volby

23.09.2018 14:29 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová zvažuje, že kvůli záchraně brexitových rozhovorů a také…

Britové budou znovu hlasovat o brexitu? Do referenda se rázně vložili…

23.09.2018 14:19 Aktualizováno Londýn - Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého…

Jen pro otrlé: Žena si sama léčila rakovinu, dopadlo to otřesně

23.09.2018 13:20 Londýn – Mladá ženě se domnívala, že trpí rakovinou kůže na nose, podle lékařů by v tomto stádiu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama