Německo už má Trumpa dost? Ministr Maas se před diplomaty neudržel

Berlín - Vztahy mezi Berlínem a Washingtonem jsou už delší dobu napjaté. Šéf německé diplomacie Heiko Maas (SPD) si myslí, že by Evropa měla sledovat své vlastní zájmy, když nenajde shodu se Spojenými státy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Berlín, ilustrační foto

USA jsou podle Maase nejbližším spojencem Německa mimo Evropu, a je důležité, aby to tak zůstalo. Zároveň ale spolková republika i Evropa musí reagovat na změny v americké zahraniční politice pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. "Musíme převzít více zodpovědnosti za naši bezpečnost, a to zcela ve vlastním zájmu," řekl dnes Maas v Berlíně na setkání německých diplomatů z celého světa.

Platí to podle něj nejen na evropském kontinentu, ale třeba také na severu Afriky. "Kdo jiný by to měl dělat?" položil otázku šéf německé diplomacie. Spojené státy to podle něj činí stále méně a Rusko s Čínou jen tehdy, když jde o jejich vlastní zájmy, které se ale často liší od těch evropských.

Se Spojenými státy by sice měla Evropa více investovat do spolupráce v oblastech, kde obě strany mají podobné zájmy, zároveň ale musí být Evropané připraveni hledat vlastní alternativy tam, kde se evropské a americké zájmy liší. Jako příklad Maas uvedl rozdílný přístup k dohodě o íránském jaderném programu, kterou Trump vypověděl a kterou se Evropa snaží nadále naplňovat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje plán B. Březnový brexit zruší

20.01.2019 15:57 Vedení opozičních labouristů zvažuje podporu návrhu zákona, který má britskou premiérku Theresu…

Britská policie zatkla dva podezřelé kvůli výbuchu v Londonderry

20.01.2019 15:02 Severoirská policie dnes oznámila, že zadržela dva podezřelé v souvislosti se sobotním výbuchem…

Při požáru v lyžařském středisku Courchevel ve Francii zemřeli dva lidé

20.01.2019 14:50 Aktualizováno Nejméně dva mrtvé si vyžádal velký požár, který dnes časně ráno vypukl v ubytovně pro sezonní…

V Paříži demonstrovalo 7000 členů žlutých vest, chtěli demisi Macrona

19.01.2019 22:00 Aktualizováno Ve Francii se dnes konal další, v některých městech již desátý sobotní protest žlutých vest,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama