Německo už má Trumpa dost? Ministr Maas se před diplomaty neudržel

Berlín - Vztahy mezi Berlínem a Washingtonem jsou už delší dobu napjaté. Šéf německé diplomacie Heiko Maas (SPD) si myslí, že by Evropa měla sledovat své vlastní zájmy, když nenajde shodu se Spojenými státy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Berlín, ilustrační foto

USA jsou podle Maase nejbližším spojencem Německa mimo Evropu, a je důležité, aby to tak zůstalo. Zároveň ale spolková republika i Evropa musí reagovat na změny v americké zahraniční politice pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. "Musíme převzít více zodpovědnosti za naši bezpečnost, a to zcela ve vlastním zájmu," řekl dnes Maas v Berlíně na setkání německých diplomatů z celého světa.

Platí to podle něj nejen na evropském kontinentu, ale třeba také na severu Afriky. "Kdo jiný by to měl dělat?" položil otázku šéf německé diplomacie. Spojené státy to podle něj činí stále méně a Rusko s Čínou jen tehdy, když jde o jejich vlastní zájmy, které se ale často liší od těch evropských.

Se Spojenými státy by sice měla Evropa více investovat do spolupráce v oblastech, kde obě strany mají podobné zájmy, zároveň ale musí být Evropané připraveni hledat vlastní alternativy tam, kde se evropské a americké zájmy liší. Jako příklad Maas uvedl rozdílný přístup k dohodě o íránském jaderném programu, kterou Trump vypověděl a kterou se Evropa snaží nadále naplňovat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravá dívka si šla večer lehnout, ráno byla ochrnutá na celé tělo.…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Případ teprve třiadvacetileté Mollie vyděsil celý svět. Dívka netrpěla žádnými zdravotními problémy…

Juncker ocenil výsledek. Dohodu o brexitu má za rozhodující pokrok

14.11.2018 22:06 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zaslal dnes předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi…

Macron s Trumpem už jsou zase v sobě. Co vadí Francii tentokrát?

14.11.2018 21:59 Francie a Spojené státy jsou dávnými spojenci, kteří by se vůči sobě měli chovat s respektem,…

Brexit má zelenou. Britský kabinet dohodu podpoří

14.11.2018 21:34 Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama