Štvanice na cizince v Chemnitz? Německá vláda útoky rázně odsoudila

Berlín - Německá vláda dnes odsoudila dění ve městě Chemnitz (Saské Kamenici), kde po nedělní násilné smrti 35letého muže vyšli lidé do ulic. Část z nich přitom útočila na cizince. Podle organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí hrozí další násilí.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie

Dění v Chemnitzu, který leží nedaleko českých hranic, rezonuje v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Všechny oběti jsou Němci. O státní příslušnosti či národnosti podezřelých policie, která zadržela dva muže, neinformovala, přesto se rychle začaly šířit spekulace. Z vraždy je dle médií podezřelý jeden Syřan a jeden Iráčan.

V neděli odpoledne - tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých - městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byli podle německých médií i pravicoví radikálové. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné "My jsme národ" a na policisty házeli předměty, musel předčasně ukončit městské slavnosti. 

"Co víme, je to, že v Chemnitzu byl v noci na neděli zavražděn člověk, a to je hrozné," sdělil dnes vládní mluvčí Steffen Seibert, podle něhož policie usilovně pracuje na tom, aby případ vyšetřila a pachatele postavila před spravedlnost. "Tak, a ne jinak, se v právním státě postupuje v případě trestných činů," zdůraznil.

zdroj: YouTube

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat," dodal mluvčí vlády Angely Merkelové (CDU).

Zelení v souvislosti s Chemnitzem hovoří o ztrátě kontroly ze strany úřadů. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.

Organizace RAA Sachsen dnes vyzvala migranty, aby se od odpoledne raději vyhnuli centru Chemnitzu. "I když je to pro nás těžké tuto myšlenku vyslovit, doporučujeme migrantkám a migrantům vyhnout se od odpoledne vnitřní části města. Počítáme s neonacisty a rasisty připravenými k násilí, kteří chtějí cíleně napadat uprchlíky a také protidemonstranty," napsala na facebooku organizace, která podle svého webu už 13 let podporuje oběti rasistických a pravicových útoků v Sasku.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU se nestará zájmy občanů a je neefektivní, ukazuje průzkum mezi občany…

22.03.2019 13:01 Nadcházejí volby do Evropského parlamentu ukáží, jak velmi dokáží tzv. euroskeptické, populistické…

Mayová bez plánu. Macron byl za zlého policistu, komentuje tisk dění na…

22.03.2019 12:27 Aktualizováno Evropská unie byla ve čtvrtek během brexitové debaty na summitu tím, kdo převzal iniciativu. Napsal…

Noční můra. EU převzala kontrolu nad brexitem, hromuje britský tisk

22.03.2019 12:10 Aktualizováno Jako poslední šanci či třítýdenní záchranné lano hodnotí britský tisk v dnešním vydání odklad…

Polská seniorka bere penzi 12 haléřů

22.03.2019 12:08 Aktualizováno Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama