Štvanice na cizince v Chemnitz? Německá vláda útoky rázně odsoudila

Berlín - Německá vláda dnes odsoudila dění ve městě Chemnitz (Saské Kamenici), kde po nedělní násilné smrti 35letého muže vyšli lidé do ulic. Část z nich přitom útočila na cizince. Podle organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí hrozí další násilí.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie

Dění v Chemnitzu, který leží nedaleko českých hranic, rezonuje v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Všechny oběti jsou Němci. O státní příslušnosti či národnosti podezřelých policie, která zadržela dva muže, neinformovala, přesto se rychle začaly šířit spekulace. Z vraždy je dle médií podezřelý jeden Syřan a jeden Iráčan.

V neděli odpoledne - tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých - městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byli podle německých médií i pravicoví radikálové. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné "My jsme národ" a na policisty házeli předměty, musel předčasně ukončit městské slavnosti. 

"Co víme, je to, že v Chemnitzu byl v noci na neděli zavražděn člověk, a to je hrozné," sdělil dnes vládní mluvčí Steffen Seibert, podle něhož policie usilovně pracuje na tom, aby případ vyšetřila a pachatele postavila před spravedlnost. "Tak, a ne jinak, se v právním státě postupuje v případě trestných činů," zdůraznil.

zdroj: YouTube

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat," dodal mluvčí vlády Angely Merkelové (CDU).

Zelení v souvislosti s Chemnitzem hovoří o ztrátě kontroly ze strany úřadů. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.

Organizace RAA Sachsen dnes vyzvala migranty, aby se od odpoledne raději vyhnuli centru Chemnitzu. "I když je to pro nás těžké tuto myšlenku vyslovit, doporučujeme migrantkám a migrantům vyhnout se od odpoledne vnitřní části města. Počítáme s neonacisty a rasisty připravenými k násilí, kteří chtějí cíleně napadat uprchlíky a také protidemonstranty," napsala na facebooku organizace, která podle svého webu už 13 let podporuje oběti rasistických a pravicových útoků v Sasku.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostuda polských aerolinek: Pasažéři se na opravu letadla poskládali

14.11.2018 07:55 Letoun polských aerolinek LOT, mířící do Varšavy, se porouchal na letišti v Pekingu. Po skoro…

ING varuje před brexitem Česko, Polsko a Maďarsko

14.11.2018 00:31 Česko, Polsko a Maďarsko by mohly být těžce zasaženy plánovaným odchodem Británie z Evropské unie,…

Řečtí archeologové slaví obrovský úspěch. Objevili legendární město Tenea

13.11.2018 22:20 Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v nichž se podle nich…

Dohoda o brexitu je na světě. Času na projednání je málo

13.11.2018 21:27 Aktualizováno Britská vláda dnes potvrdila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama