Štvanice na cizince v Chemnitz? Německá vláda útoky rázně odsoudila

Berlín - Německá vláda dnes odsoudila dění ve městě Chemnitz (Saské Kamenici), kde po nedělní násilné smrti 35letého muže vyšli lidé do ulic. Část z nich přitom útočila na cizince. Podle organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí hrozí další násilí.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie

Dění v Chemnitzu, který leží nedaleko českých hranic, rezonuje v celém Německu. Na jeho počátku stál spor, který přerostl v útok nožem, jenž si vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Všechny oběti jsou Němci. O státní příslušnosti či národnosti podezřelých policie, která zadržela dva muže, neinformovala, přesto se rychle začaly šířit spekulace. Z vraždy je dle médií podezřelý jeden Syřan a jeden Iráčan.

V neděli odpoledne - tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých - městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byli podle německých médií i pravicoví radikálové. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné "My jsme národ" a na policisty házeli předměty, musel předčasně ukončit městské slavnosti. 

"Co víme, je to, že v Chemnitzu byl v noci na neděli zavražděn člověk, a to je hrozné," sdělil dnes vládní mluvčí Steffen Seibert, podle něhož policie usilovně pracuje na tom, aby případ vyšetřila a pachatele postavila před spravedlnost. "Tak, a ne jinak, se v právním státě postupuje v případě trestných činů," zdůraznil.

zdroj: YouTube

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat," dodal mluvčí vlády Angely Merkelové (CDU).

Zelení v souvislosti s Chemnitzem hovoří o ztrátě kontroly ze strany úřadů. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.

Organizace RAA Sachsen dnes vyzvala migranty, aby se od odpoledne raději vyhnuli centru Chemnitzu. "I když je to pro nás těžké tuto myšlenku vyslovit, doporučujeme migrantkám a migrantům vyhnout se od odpoledne vnitřní části města. Počítáme s neonacisty a rasisty připravenými k násilí, kteří chtějí cíleně napadat uprchlíky a také protidemonstranty," napsala na facebooku organizace, která podle svého webu už 13 let podporuje oběti rasistických a pravicových útoků v Sasku.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lži o vrahovi gdaňského starosty? Promluvila útočníkova matka, je zdrcená

21.01.2019 12:14 Omlouvám se za syna a prosím o odpuštění, zdůraznila matka sedmadvacetiletého muže obviněného z…

Brexit se opět zamotává. Do jednání rázně vstoupil Dublin

21.01.2019 11:29 Irská republika nebude vyjednávat s Velkou Británií o brexitu dvoustranně. Dnes ráno to oznámila…

Brexitový plán B nebude? Mayová nemění kurz, kompromis s opozicí zavrhla

21.01.2019 11:09 Britská premiérka Theresa Mayová se bude nadále pokoušet pro svou dohodu o brexitu získat podporu…

Jak to tedy bude s brexitem? EU netrpělivě očekává britský plán B

21.01.2019 10:36 Dnešní podvečerní vystoupení premiérky Theresy Mayové v britské sněmovně by mělo vyjasnit, jak si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama