Salvini ve vězení kvůli uprchlíkům? O imunitu nestojí, v koalici se proti němu zvedá odpor

Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini je vyšetřován kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti. Dnes řekl, že o imunitu nestojí a že jen konal svou práci. Jeho koaliční partner Luigi Di Maio se ho zastal, ale hájil i práci prokuratury.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Matteo Salvini

Salvini, lídr Ligy, řekl, že nepožádá Senát, aby jej odmítl zbavit imunity. Na sociálních sítích se v neděli rychle šířil jeden z jeho příspěvků na facebooku. Svou fotografii s rybářským prutem a rozpitým půllitrem piva Salvini doprovodil komentářem: "Italy bráním s čím dál větší vervou. Na zdraví těm, co vyšetřují, co urážejí a těm, co nás nemají rádi!"

Di Maio z Hnutí pěti hvězd (M5S) se svého koaličního partnera zastal. Může podle něj dál vykonávat funkci ministra vnitra, "protože neporušil etický kodex, který stanovila koaliční smlouva". Hájil ale i postup prokuratury, která vyšetřování musela zahájit. 

"Nemůžete před soud postavit politickou linii, ministerský soud Salviniho nakonec osvobodí a pak se z toho stane propagandistický střet, který skutečný problém nevyřeší: ani problém migrace, ani problém dělby moci," komentoval stíhání ministra vnitra předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Kauza jasně demonstruje nutnost justiční reformy," dodal.

Podle deníku La Repubblica se proti postupu ministra vnitra, který telefonicky vylodění migrantů zakázal, hlasitě ozvalo křídlo M5S, jež se zformovalo kolem předsedy Poslanecké sněmovny Roberta Fica. 

"Bude to studený podzim, uděláme odvážný zákon o rozpočtu, ale vzhledem k tomu, jak se k nám v Evropě zachovali kvůli migraci, říkám si, co udělají v reakci na rozpočet," řekl v neděli Di Maio. Itálie minulý týden pohrozila, že pokud EU problém běženců na lodi Diciotti nevyřeší, Řím nebude přispívat do rozpočtu EU.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britové budou znovu hlasovat o brexitu? Do referenda se rázně vložili…

23.09.2018 11:46 Londýn - Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého…

Zakázaná jídla? Některé pokrmy se na stole britské královské rodiny nesmí…

23.09.2018 10:35 Nedávno jsme psali o tom, že si členové britské královské rodiny musí na zahraniční cesty balit…

Namol opilý Čech havaroval v Bavorsku, vůz se několikrát převrátil

23.09.2018 10:17 Mnichov - Silně opilý řidič z České republiky dnes nad ránem v Bavorsku nezvládl řízení a s vozem…

Uprchlíky čekají těžké časy. Sociální demokraté bouchli do stolu

23.09.2018 09:20 Kodaň - Jeden by očekával, že se nápady dánské středopravicové vlády v podobě povinných jazykových…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama