Salvini ve vězení kvůli uprchlíkům? O imunitu nestojí, v koalici se proti němu zvedá odpor

Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini je vyšetřován kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti. Dnes řekl, že o imunitu nestojí a že jen konal svou práci. Jeho koaliční partner Luigi Di Maio se ho zastal, ale hájil i práci prokuratury.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Matteo Salvini

Salvini, lídr Ligy, řekl, že nepožádá Senát, aby jej odmítl zbavit imunity. Na sociálních sítích se v neděli rychle šířil jeden z jeho příspěvků na facebooku. Svou fotografii s rybářským prutem a rozpitým půllitrem piva Salvini doprovodil komentářem: "Italy bráním s čím dál větší vervou. Na zdraví těm, co vyšetřují, co urážejí a těm, co nás nemají rádi!"

Di Maio z Hnutí pěti hvězd (M5S) se svého koaličního partnera zastal. Může podle něj dál vykonávat funkci ministra vnitra, "protože neporušil etický kodex, který stanovila koaliční smlouva". Hájil ale i postup prokuratury, která vyšetřování musela zahájit. 

"Nemůžete před soud postavit politickou linii, ministerský soud Salviniho nakonec osvobodí a pak se z toho stane propagandistický střet, který skutečný problém nevyřeší: ani problém migrace, ani problém dělby moci," komentoval stíhání ministra vnitra předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Kauza jasně demonstruje nutnost justiční reformy," dodal.

Podle deníku La Repubblica se proti postupu ministra vnitra, který telefonicky vylodění migrantů zakázal, hlasitě ozvalo křídlo M5S, jež se zformovalo kolem předsedy Poslanecké sněmovny Roberta Fica. 

"Bude to studený podzim, uděláme odvážný zákon o rozpočtu, ale vzhledem k tomu, jak se k nám v Evropě zachovali kvůli migraci, říkám si, co udělají v reakci na rozpočet," řekl v neděli Di Maio. Itálie minulý týden pohrozila, že pokud EU problém běženců na lodi Diciotti nevyřeší, Řím nebude přispívat do rozpočtu EU.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravá dívka si šla večer lehnout, ráno byla ochrnutá na celé tělo.…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Případ teprve třiadvacetileté Mollie vyděsil celý svět. Dívka netrpěla žádnými zdravotními problémy…

Juncker ocenil výsledek. Dohodu o brexitu má za rozhodující pokrok

14.11.2018 22:06 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zaslal dnes předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi…

Macron s Trumpem už jsou zase v sobě. Co vadí Francii tentokrát?

14.11.2018 21:59 Francie a Spojené státy jsou dávnými spojenci, kteří by se vůči sobě měli chovat s respektem,…

Brexit má zelenou. Britský kabinet dohodu podpoří

14.11.2018 21:34 Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama