Z Chemnitz je válečná zóna. Merkelová vybuchla: Štvanice a nenávist nelze tolerovat

Chemnitz/Berlín - Při demonstracích v Saské Kamenici (Chemnitz) v pondělí utrpělo zranění 18 protestujících a dva policisté. Bylo také podáno 43 trestních oznámení, z nichž deset se týká hajlování a používání symbolů zakázaných organizací. Toho se dopouštěli účastníci protestu Pro Chemnitz, na který se sjeli lidé i z Berlína, Braniborska, Durynska nebo Dolního Saska. K vyhrocené situaci se dnes vyjádřila kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor 105 komentářů

Německá policie, ilustrační foto

Mezi účastníky demonstrace Pro Chemnitz byli podle policie také pravicoví extremisté a fotbaloví hooligans.

Z řad radikálů i od účastníků opačně zaměřené demonstrace pořádané stranou Levice občas létaly lahve a petardy. Policie na obou stranách zaznamenala také lidi, kteří se v rozporu se zákonem maskovali. V některých případech museli policisté nasadit i vodní děla a slzný plyn.

Protestu pravicově populistického hnutí Pro Chemnitz se zúčastnilo kolem 6000 lidí, na protidemonstraci se jich sešlo asi 1500.

zdroj: YouTube

Rozbuškou napětí se stal spor, který si v noci na neděli vyžádal jednoho mrtvého a dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva mladí muži z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Policie dnes uvedla, že nemá žádné poznatky o tom, že by dvojice podezřelých jednala v sebeobraně. Zároveň se ale nepotvrdily spekulace, že by jejich činu předcházel sexuální útok na jednu ženu.

Už v neděli odpoledne se kvůli činu uskutečnila dvojice protestů, do nichž se zapojili i pravicoví extremisté. Radikálové navíc napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby, což v Německu způsobilo pozdvižení.

Štvanice a nenávist nemají podle Merkelové (CDU) v právním státu co dělat. "Za prvé, v noci ze soboty na neděli byl zabit člověk a naštěstí jsou už zatčeni podezřelí. Je to hrozná událost," připomněla dnes Merkelová.

"Za druhé, to co jsme potom viděli, je něco, co v právním státu nemá žádné místo. Máme videozáznamy, které ukazují, že se odehrály štvanice, že se lidé srocovali, že na ulicích byla nenávist, a to nemá s naším právním státem nic společného," zdůraznila šéfka německé vlády po jednání s premiérem Chorvatska Andrejem Plenkovičem.

Ministr vnitra Horst Seehofer (CDU) dnes stejně jako Merkelová vyjádřil soucit pozůstalým po zavražděném. Zároveň zdůraznil, že tento případ a jeho dopad na společnost nemůže sloužit jako výzva k násilí nebo výtržnostem. Saský premiér Michael Kretschmer (CDU), jehož vláda je za přístup k pravicovým radikálům opakovaně terčem kritiky, dnes uvedl, že stát si nenechá vzít mocenský monopol. 

Počínání radikálů dnes kritizoval mimo jiné šéf Ústřední rady Židů Josef Schuster, který hovořil o děsivém počtu lidí, kteří nemají zábrany na základě spekulací zahájit hon na určité skupiny lidí. Zvláště v Sasku jsou podle něj takovéto události tak časté, že se rozhodně nejedná o ojedinělý případ.

Úřady loni v Chemnitzu, který leží nedaleko českých hranic, registrovaly na 160 pravicovým extremismem motivovaných trestných činů. Více se jich odehrálo jen v Drážďanech, Lipsku a okrese Budyšín.

Vstupte do diskuze (105)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ING varuje před brexitem Česko, Polsko a Maďarsko

14.11.2018 00:31 Česko, Polsko a Maďarsko by mohly být těžce zasaženy plánovaným odchodem Británie z Evropské unie,…

Řečtí archeologové slaví obrovský úspěch. Objevili legendární město Tenea

13.11.2018 22:20 Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v nichž se podle nich…

Dohoda o brexitu je na světě. Času na projednání je málo

13.11.2018 21:27 Aktualizováno Britská vláda dnes potvrdila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o…

Vláda brexit neustojí? Podle konzervativců musí padnout

13.11.2018 20:59 Pokud je předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie taková, jak se zdá, hrozí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama