Konec střídání letního a zimního času. EU chystá velkou věc

Brusel - Více než 4,6 milionu lidí ze všech členských států Evropské unie se zapojilo do online dotazníku, v němž měli vyjádřit svůj názor na střídání letního a zimního času. Výsledky průzkumu ukázaly, že drtivé většině Evropanů střídání času vadí. A je pravděpodobné, že se v dohledné době dočkáme jeho konce.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Změna času

Podle německého deníku Westfalenpost hlasovalo pro zrušení střídání času více než 80 procent respondentů. V průzkumu, který běžel od 4. července do 16. srpna, svůj názor vyjádřilo více než 4,6 milionu obyvatel kontinentu.

O výsledcích hlasování bude diskutovat Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas podle portálu Euractiv uvedl, že průzkum "nebyl referendem a že Evropský parlament bude mít i v této otázce své významné slovo".

Jak ale upozorňují média, poslední slovo budou mít členské země. A ty s největší pravděpodobností přihlédnou k přání obyvatel, kteří další střídání času odmítají. Podle některých je dokonce možné, že čas si naposledy posuneme letos 28. října.

Brusel s jinou alternativou nepočítá. Evropská unie neplánuje čas sjednotit nebo zrušit časová pásma.

Letní čas, který se uplatňuje ve většině evropských států, byl v českých zemích byl poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, v době takzvaného druhého ropného šoku.

Do poloviny devadesátých let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. V roce 2016 schválila česká vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět nejméně do roku 2021.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpěvák Chris Brown byl zatčen v Paříži, je podezřelý ze znásilnění

22.01.2019 13:42 Policie v Paříži v pondělí zatkla amerického zpěváka Chrise Browna poté, co na něj 24letá žena…

Hackerské útoky a dezinformace. V květnu nás čekají "nejzranitelnější"…

22.01.2019 13:22 Volby do Evropského parlamentu budou výrazně zranitelné vůči hackerským útokům. Útočníkům by přitom…

Britští poslanci předkládají alternativní plány brexitu, některé jsou…

22.01.2019 13:05 Britští poslanci začali v pondělí večer předkládat alternativní návrhy týkající se dalšího postupu…

Pakt Francie s Německem stvrzen: Merkelová a Macron podepsali Cášskou…

22.01.2019 12:55 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama