Konec střídání letního a zimního času. EU chystá velkou věc

Brusel - Více než 4,6 milionu lidí ze všech členských států Evropské unie se zapojilo do online dotazníku, v němž měli vyjádřit svůj názor na střídání letního a zimního času. Výsledky průzkumu ukázaly, že drtivé většině Evropanů střídání času vadí. A je pravděpodobné, že se v dohledné době dočkáme jeho konce.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Změna času

Podle německého deníku Westfalenpost hlasovalo pro zrušení střídání času více než 80 procent respondentů. V průzkumu, který běžel od 4. července do 16. srpna, svůj názor vyjádřilo více než 4,6 milionu obyvatel kontinentu.

O výsledcích hlasování bude diskutovat Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas podle portálu Euractiv uvedl, že průzkum "nebyl referendem a že Evropský parlament bude mít i v této otázce své významné slovo".

Jak ale upozorňují média, poslední slovo budou mít členské země. A ty s největší pravděpodobností přihlédnou k přání obyvatel, kteří další střídání času odmítají. Podle některých je dokonce možné, že čas si naposledy posuneme letos 28. října.

Brusel s jinou alternativou nepočítá. Evropská unie neplánuje čas sjednotit nebo zrušit časová pásma.

Letní čas, který se uplatňuje ve většině evropských států, byl v českých zemích byl poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, v době takzvaného druhého ropného šoku.

Do poloviny devadesátých let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. V roce 2016 schválila česká vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět nejméně do roku 2021.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko opět v šoku: Dvouletý chlapec zvracel krev a stolici, po šesti…

19.09.2018 18:55 Aktualizováno Bratislava - Pouze několik týdnů uplynulo od doby, kdy vás EuroZprávy.cz informovaly o případu,…

Francouzský soud potvrdil pokuty médiím za fotky polonahé Kate

19.09.2018 17:48 Versailles (Francie) - Francouzský odvolací soud dnes potvrdil vysoké pokuty za zveřejnění snímků…

Orbán rozjel kampaň proti europarlamentu. Na videu dává "sluníčkářům" co…

19.09.2018 16:50 Aktualizováno Budapešť/Sofia - Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána spustila ve státem placených médiích kampaň…

Putin a Merkelová jednali o Donbasu. Konflikt se po smrti Zacharčenka…

19.09.2018 16:46 Berlín - Znepokojení nad situací v Donbasu na východě Ukrajiny v souvislosti s vraždou šéfa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama