Katalánsko opět vystrkuje drápky. Dobře ví, co bude následovat, hrozí Madrid

Madrid/Barcelona - Mezi španělskou a katalánskou vládou opět roste napětí. Premiér Pedro Sánchez v noci na dnešek varoval katalánského kolegu Quima Torru před jednostrannými a nezákonnými separatistickými kroky.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Socialista Sánchez nepřímo Torru upozornil, že může přistoupit k zavedení přímé správy Katalánska, jak to loni učinila předchozí španělská vláda lidovce Mariana Rajoye.

"Pan Torra velmi dobře ví, jaká bude cesta, pokud se vrátí k jednostranným krokům a nerespektování zákonů a ústavy," vzkázal katalánskému premiérovi Sánchez přes novináře během návštěvy Kolumbie. Sánchez dodal, že v rámci zákonných možností je ochoten k dialogu. Socialistický premiér, který je v úřadu od června, dal už dříve najevo, že je ochoten jednat s Torrou pouze o rozšíření autonomie Katalánska.

Sánchez též připomněl Torrovi, že nemá většinovou podporu katalánské společnosti pro odtržení od Španělska. Předchozí katalánská vláda sice loni v říjnu uspořádala referendum, v němž se vyslovilo drtivá většina pro nezávislost, ale účast činila jen 43 procent.

Podle některých místních médií bude chtít Torra tlačit na španělského premiéra, aby Madrid umožnil legální referendum o nezávislosti, tedy dohodnuté se španělskou vládou. Deník La Vanguardia dnes napsal, že na to španělská vláda není ochotna přistoupit. Podle deníku Sánchez doufá, že Torra jen vyhrožuje a jednostranné separatistické kroky nepodnikne, jak to udělal loni jeho předchůdce Carles Puigdemont.

Puigdemontova vláda uspořádala nelegální referendum a poté regionální parlament přijal deklaraci o nezávislosti. Na to reagovala předchozí španělská vláda a se souhlasem horní komory španělského parlamentu převzala dočasně přímou správu nad Katalánskem. Pak tam vyhlásila volby, po nichž opět ovládli regionální parlament separatisté. Přímá správa skončila po sestavení katalánské vlády začátkem června.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Chorvatska má covid-19, země hlásí rekordní počet úmrtí

30.11.2020 21:51 Chorvatský premiér Andrej Plenković se nakazil koronavirem. S odvoláním na mluvčího vlády o tom…

Ve Francii přibylo více než 400 mrtvých s covidem, v Británii přes 200

30.11.2020 21:37 Dalších 406 úmrtí pacientů s covidem-19 zaznamenala za posledních 24 hodin Francie. Celkový počet…

Polské exvelvyslankyni v ČR hrozí vězení za týrání podřízených

30.11.2020 20:11 Bývalá polská velvyslankyně v Praze stane před soudem kvůli údajnému týrání podřízených. V případě…

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu, požádá v USA a EU o…

30.11.2020 17:09 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama