Cenzura, či ochrana Evropanů? Brusel ušil na internetové giganty další povinnost

Brusel - Internetové firmy a platformy jako Facebook, Twitter či Google budou mít v EU nejspíš povinnost smazat nebezpečný teroristický obsah ze sítě okamžitě poté, co na něj budou upozorněny policií či prokuraturou některé členské země bloku. S příslušným návrhem chce ještě tento měsíc přijít Evropská komise, potvrdila dnes komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Logo společnosti Google

"Pokud jde o terorismus a bezpečí občanů, tak není možné spoléhat se jen na dobrovolné kroky poskytovatelů internetových služeb," řekla dnes ČTK a České televizi komisařka. Příslušný návrh, jehož finální podoba nyní vzniká, je podle ní výsledkem velmi intenzivních diskusí.

Návrh se podle Jourové bude týkat jen obsahu, který by mohl ohrozit bezpečnost Evropanů. "Přijdeme s návrhem, který jim uloží povinnost takový obsah smazat poté, co na něj budou upozorněny ze strany policejních orgánů či prokuratury dané země," vysvětlila. S návrhem budou muset souhlasit členské země i europarlament.

Základní princip, že jakákoliv cenzura v Evropě není přípustná, podle Jourové platí nadále a komise tak nehodlá nic měnit na svém dosavadním přístupu například k nenávistným projevům či dezinformacím na internetu.

Tuto problematiku v unii řeší společnosti samy a dobrovolně. V roce 2016 byl představen kodex chování, jehož součástí je právě i řada závazků společností při řešení online nelegálních nenávistných projevů. Už od počátku se k pravidlům přihlásil Facebook, YouTube či Twitter. "Je to dobrovolné a firmám to neukládá žádné právní povinnosti," připomněla komisařka.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko kvůli uprchlíkům vyhodit ze Schengenu? Belgie přišla s drsným návrhem

14.12.2018 22:57 Aktualizováno Tím, že tvrdohlavě odmítají projevit byť minimální solidaritu v migrační otázce, otevírají státy…

Počet obětí útoku ve Štrasburku se zvýšil, zemřel kriticky raněný

14.12.2018 21:37 Aktualizováno Počet zabitých obětí úterního atentátu v centru Štrasburku vzrostl na čtyři, přičemž jeden další…

Integrace uprchlíků? Většina Němců je pro, má to ale háček

14.12.2018 21:20 Většina Němců považuje integraci přistehovalců za správnou věc, jen málo jich má ale dojem, že se…

Řecko zabavilo drogy za 100 milionů eur

14.12.2018 20:54 Řecko zabavilo na lodi, která pod syrskou vlajkou plula do Libye, drogy za více než 100 milionů eur…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama