Cenzura, či ochrana Evropanů? Brusel ušil na internetové giganty další povinnost

Brusel - Internetové firmy a platformy jako Facebook, Twitter či Google budou mít v EU nejspíš povinnost smazat nebezpečný teroristický obsah ze sítě okamžitě poté, co na něj budou upozorněny policií či prokuraturou některé členské země bloku. S příslušným návrhem chce ještě tento měsíc přijít Evropská komise, potvrdila dnes komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Logo společnosti Google
doporučujeme

"Pokud jde o terorismus a bezpečí občanů, tak není možné spoléhat se jen na dobrovolné kroky poskytovatelů internetových služeb," řekla dnes ČTK a České televizi komisařka. Příslušný návrh, jehož finální podoba nyní vzniká, je podle ní výsledkem velmi intenzivních diskusí.

Návrh se podle Jourové bude týkat jen obsahu, který by mohl ohrozit bezpečnost Evropanů. "Přijdeme s návrhem, který jim uloží povinnost takový obsah smazat poté, co na něj budou upozorněny ze strany policejních orgánů či prokuratury dané země," vysvětlila. S návrhem budou muset souhlasit členské země i europarlament.

Základní princip, že jakákoliv cenzura v Evropě není přípustná, podle Jourové platí nadále a komise tak nehodlá nic měnit na svém dosavadním přístupu například k nenávistným projevům či dezinformacím na internetu.

Tuto problematiku v unii řeší společnosti samy a dobrovolně. V roce 2016 byl představen kodex chování, jehož součástí je právě i řada závazků společností při řešení online nelegálních nenávistných projevů. Už od počátku se k pravidlům přihlásil Facebook, YouTube či Twitter. "Je to dobrovolné a firmám to neukládá žádné právní povinnosti," připomněla komisařka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj dostává gratulace z celého světa, Rusko skřípe zuby

22.04.2019 10:51 K úspěchu v prezidentských volbách na Ukrajině už vítězi Volodymyrovi Zelenskému popřálo několik…

Sánchez opět premiérem? Španělští socialisté nadále posilují, ukázal…

22.04.2019 07:14 Španělští socialisté nadále posilují a podle aktuálního průzkumu, který zveřejnil list ABC, by v…

Arcibiskup sloužil mši pro hasiče z Notre-Dame, dostali začouzenou Bibli

21.04.2019 20:58 Slavnostní velikonoční mši věnovanou pařížským hasičům dnes v kostele sv. Eustacha na břehu Seiny…

Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

21.04.2019 17:39 Aktualizováno Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama