Cenzura, či ochrana Evropanů? Brusel ušil na internetové giganty další povinnost

Brusel - Internetové firmy a platformy jako Facebook, Twitter či Google budou mít v EU nejspíš povinnost smazat nebezpečný teroristický obsah ze sítě okamžitě poté, co na něj budou upozorněny policií či prokuraturou některé členské země bloku. S příslušným návrhem chce ještě tento měsíc přijít Evropská komise, potvrdila dnes komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Logo společnosti Google

"Pokud jde o terorismus a bezpečí občanů, tak není možné spoléhat se jen na dobrovolné kroky poskytovatelů internetových služeb," řekla dnes ČTK a České televizi komisařka. Příslušný návrh, jehož finální podoba nyní vzniká, je podle ní výsledkem velmi intenzivních diskusí.

Návrh se podle Jourové bude týkat jen obsahu, který by mohl ohrozit bezpečnost Evropanů. "Přijdeme s návrhem, který jim uloží povinnost takový obsah smazat poté, co na něj budou upozorněny ze strany policejních orgánů či prokuratury dané země," vysvětlila. S návrhem budou muset souhlasit členské země i europarlament.

Základní princip, že jakákoliv cenzura v Evropě není přípustná, podle Jourové platí nadále a komise tak nehodlá nic měnit na svém dosavadním přístupu například k nenávistným projevům či dezinformacím na internetu.

Tuto problematiku v unii řeší společnosti samy a dobrovolně. V roce 2016 byl představen kodex chování, jehož součástí je právě i řada závazků společností při řešení online nelegálních nenávistných projevů. Už od počátku se k pravidlům přihlásil Facebook, YouTube či Twitter. "Je to dobrovolné a firmám to neukládá žádné právní povinnosti," připomněla komisařka.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vysvědčení pro školy v EU: Nejlépe je na tom Dublin. Jak si vede Praha?

19.09.2018 07:13 Brusel - V metropolích států Evropské unie jsou rodiče školáků nejspokojenější s kvalitou…

Řecko po kritice přesune tisíce migrantů z ostrovů na pevninu

19.09.2018 02:32 Atény - Po kritice ze strany humanitárních organizací dnes Řecko oznámilo, že z přeplněného tábora…

Italové o olympiádu nestojí? Budou se ucházet o ZOH 2026 jen s Milánem a…

19.09.2018 02:27 Řím - Italskou kandidaturu na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 budou nakonec tvořit…

Dívka si kousala nehet na palci. Po čtyřech letech se dozvěděla strašlivou…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Newton Aycliffe - Případ mladé britské studentky by měl být varováním pro všechny, kteří si libují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama