Nepřijímat žádné uprchlíky? To je proti evropské historii i hodnotám, je to nelidské, tvrdí Macron

Lucemburk/Brusel - Evropská unie musí být solidární se svými jižními členy, tedy s Itálií a se Španělskem, kam nyní nejvíce přicházejí migranti z Afriky. Unijní podpora má sloužit k tomu, že tyto státy budou plnit své povinnosti, které jim z unijních pravidel v souvislosti s migrací plynou. Při dnešním setkání v Lucembursku se na tom s premiéry Nizozemska Markem Ruttem, Belgie Charlesem Michelem a s domácím Xavierem Bettelem shodl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Společně chtějí na neformálním summitu EU k migraci koncem měsíce v rakouském Salcburku navrhnout konkrétní finanční podporu africkým zemím výměnou za jejich snahu co nejvíce migrační tlak na Evropu omezit.

Země na jižní hranici EU podle Macrona nadále mají základní odpovědnost za přijíždějící migranty, ostatní státy evropského bloku je však podle něj musí podpořit finančně a logisticky, aby byly schopny situaci zvládat.

Na posledním summitu se státy evropského bloku po dlouhé debatě poměrně obecně shodly na vzniku center, která mají umožnit rychle určit, kdo z příchozích má právo na azyl v Evropě a kdo má být vrácen zpět. Řím, kde je nyní vláda protimigrační Ligy a Hnutí pěti hvězd, by rád viděl změnu pravidel a společnou odpovědnost celé unie za příchozí. Významná postava italské politiky, ministr vnitra Matteo Salvini, v minulosti kvůli sporům o řešení migrační krize označoval francouzského prezidenta za "pokrytce a tlučhubu".

Macron dnes v Lucebursku obecněji varoval, že v Evropě nastává konflikt mezi těmi, kdo si přejí udržet a rozvíjet otevřenou a spolupracující EU, a "novým nacionalismem". Jeho dnešní návštěva Lucemburska předchází páteční schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Marseille.

Francouzský prezident, který nastoupil s výraznými plány reformy EU, se opakovaně prezentuje jako hlavní oponent protiimigračních a nacionalistických politických směrů řídících dění v Itálii či v Maďarsku. "Nacionalisté navrhují, ať se nepřijímá nikdo, ať nerespektujeme právo na azyl. To jde zcela proti evropské historii i hodnotám. Taková řešení nejsou ani lidská, ani efektivní," prohlásil dnes Macron.

Podle nizozemského premiéra Rutteho by se EU v Salcburku měla domluvit, že africkým státům nabídne dohody podobné té, která v roce 2016 prakticky zastavily příchody migrantů z Turecka do Řecka. Belgický předseda vlády Michel se zase zmínil o vzniku evropského "Marshallova plánu" pro Afriku.

Při podvečerním setkání s občany v sále lucemburské filharmonie se Macron vyslovil pro jednoznačný postup vůči těm zemím EU, které porušují pravidla právního státu.

Evropská komise se po měsících vleklých diskusí s Varšavou loni v prosinci obrátila na členské země EU, aby rozhodly o tom, zda v Polsku hrozí kvůli reformě soudnictví závažné a systematické porušování právního státu. V unii je tak vůči některé členské zemi poprvé použit postup podle článku sedm unijní smlouvy, na jehož konci mohou být státu teoreticky pozastavena hlasovací práva bloku. O tom, zda by unie měla podobný postup použít také vůči Maďarsku, bude příští středu hlasovat europarlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy